Brazilské Sao Paolo zakázalo kvůli epidemii fotbal i mše

Brasília – Nejlidnatější brazilský stát Sao Paolo se dnes rozhodl kvůli nepříznivému vývoji epidemie covidu-19 výrazně zpřísnit opatření. Zakázal účast věřících na mších i pořádání sportovních soutěží včetně fotbalového šampionátu, uvedla agentura AFP. Ve většině Brazílie jsou zdravotnická zařízení kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 na pokraji svých kapacit.

SouvisejícíBrazílie řeší kriminalizaci homofobie, biskupové se obávají o náboženskou svobodu

Stát Sao Paolo, kde žije zhruba 44 milionů lidí, patří k největším ohniskům koronavirové nákazy v latinskoamerické zemi. „Jsme v nejkritičtějším okamžiku celé pandemie, naše nemocnice jsou na pokraji vyčerpání svých kapacit,“ uvedl guvernér státu Joao Doria, který je na rozdíl od prezidenta Jaira Bolsonara příznivcem plošných opatření proti šíření nákazy. Některé nemocnice ve státě již mají všechna lůžka obsazená. V celém Sao Paolo je v nich k dispozici méně než 15 procent míst.

Stát Sao Paolo na dva týdny, od 15. do 30. března, zavedl také zákaz nočního vycházení. Některé státní školy vyhlásily předčasně prázdniny. Vedení státu již minulý týden nechalo zavřít provozy, které nepovažuje za nezbytné.

Zdravotnická zařízení se nacházejí v obtížích ve většině Brazílie. Obsazenost nad 90 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče hlásilo 15 z 27 brazilských států. Podle agentury Reuters v metropoli Porto Alegre na jihu země nemocnice, kam byli posíláni pacienti s covidem-19, přestala přijímat nové nemocné, protože vyčerpala lůžka s intenzivní péčí. V hlavním městě Brasília zdravotnická zařízení hlásí 97procentní obsazenost.

Ve středu Brazílie oznámila, že za předchozích 24 hodin v souvislosti s covidem-19 zemřelo 2286 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie. Nově diagnostikovaných případů nákazy bylo bezmála 80.000.

Za celou epidemii se v Brazílii, jejíž populace činí zhruba 212 milionů lidí, infekce koronavirem prokázala u 11,2 milionu lidí, z nichž 271.000 zemřelo. Na stát Sao Paolo připadá 2,16 milionu nakažených a 63.000 mrtvých v souvislosti s covidem-19.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. března 2021 Foto: Pixabay – Sao Paolo

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář