Brazilské sekulární zpěváky láká rostoucí křesťanský trh s gospelovými písněmi 

„Přebývej ve mně, Ježíši,“ zpívá Ana Castela v písni „Agradeço“ (Děkuji ti), kterou tato dvacetiletá brazilská popová hvězda vydala v prosinci. Text se podobá slovům, která zpívají evangelikální kongregace při bohoslužbách po celé zemi.

Castela se na brazilské hudební scéně objevila před dvěma lety a je známá také jako „Boiadeira“ (kovbojka), což je název jejího prvního hitu, v němž se objevují slova jako: „Vzdala se vína kvůli pivu, z rozmazlené holky se stala kovbojka.“ Většina její hudby se zaměřuje na vztahy, zradu a pití (témata běžná v sertanejo, místním žánru, který se trochu podobá country).

SOUVISEJÍCÍElvisova osobní bible se prodala v aukci

Ačkoli Castela vyrůstala jako katolička a jako teenagerka občas zpívala na evangelikálních bohoslužbách pro mládež, prorazila v průmyslu jako mainstreamová popová hvězda. „Agradeço“ je její první křesťanský singl jako sólové umělkyně.

Magazín Christianity Today píše, že Boiadeira je jedním ze stále většího počtu mainstreamových umělců, kteří v posledním desetiletí pronikají na křesťanský hudební trh a debutují s gospelovými a worshipovými skladbami. V roce 2022 nazpívala Simone z dua Simone a Simaria sertanejo skladbu „Sobre as Águas“ (Nad vodou) s křesťanským umělcem Davi Sacerem. V roce 2021 vystoupil zpěvák forró Wesley Safadão se skupinou Casa Worship ve skladbě „Deus tem um plano“ (Bůh má plán). V roce 2018 nahráli popový zpěvák Luan Santana a duo sertanejo Marcos & Belutti verze známých gospelových písní.

Od roku 2015 výrazně vzrostla popularita brazilské gospelové hudby – gospel v tomto kontextu odkazuje na obecný populární křesťanský žánr, nikoli na gospelovou tradici v USA, která má kořeny v černošské církvi. Podle společnosti Spotify rostla poslechovost tohoto žánru v letech 2015-2020 každý rok v průměru o 44 %. A zatímco západní worshipoví umělci jako Hillsong jsou u brazilských křesťanů populární, brazilští gospeloví umělci si vytvářejí vlastní mezeru a tvoří jednu z nejposlouchanějších křesťanských hudebních skladeb na světě. Jen letos od ledna do března vzrostl počet posluchačů gospelové hudby na Spotify o dalších 46 procent.

Christianity Today dále uvádí, že v současné době tvoří gospelová hudba 20 procent příjmů brazilského hudebního průmyslu a toho si všimly i velké mezinárodní nahrávací společnosti. V roce 2010 se stala Brazílie prvním regionem mimo USA, kde vznikla pobočka Sony Music Groub zaměřená výhradně na gospelovou hudbu, a začala najímat profesionály z křesťanského průmyslu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. června 2024 Foto:  Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář