Křesťan dnes

Břeclav opraví obřadní síň na židovském hřbitově za 23 milionů korun

Břeclav – Břeclav do konce letošního roku opraví obřadní síň na židovském hřbitově. Městu se podařilo díky spolupráci se slovenským městem Sládkovičovou získat dotaci 11 milionů korun z programu přeshraniční spolupráce. Dalších 12 milionů město investuje ze svého rozpočtu. Břeclavská radnice o tom informovala v tiskové zprávě.

„V loňském roce se nám podařilo dohodnout přeshraniční spolupráci s městem Sládkovičovo, se kterým nás pojí historie rodu Kuffnerů. Výsledkem této spolupráce je projekt Na věčnou paměť, na který se nám nyní podařilo získat peníze,“ uvedlo vedení radnice.

SOUVISEJÍCÍLoni vandaly poničený židovský hřbitov v Námestovu je díky sbírce a dobrovolníkům znovu obnoven

Celková cena rekonstrukce má být 23 milionů korun, oprava čeká kapli i prostranství před hřbitovem. Sládkovičovo jakou součást spolupráce opraví prostory zámeckého parku.

„Stavba musí být podle dotačních podmínek programu přeshraniční spolupráce Interreg dokončena do konce roku 2023. Termín je šibeniční, ale věříme, že to stihneme. V loňském roce jsme instalovali na židovský hřbitov panely s historickou tematikou, o rok dříve jsme provedli zajištění kaple a v místě probíhají komentované prohlídky nebo koncerty pro veřejnost. Místo má podle nás silnou atmosféru,“ uvedlo vedení města. Záměr musí ještě schválit zastupitelé, kteří se kvůli tomu mimořádně sejdou příští středu.

Rodina Kuffnerů byla podnikatelská rakousko-uherská a později rakouská, slovenská a česká rodina židovského vyznání. Na území dnešní České republiky působili Kuffnerové především v Břeclavi, odkud pocházejí. Nejvýznamnějším členem byl první židovský starosta Břeclavi, cukrovarník Hermann Kuffner, roku 1900 povýšený do šlechtického stavu. Druhá větev rodu Kuffnerů, kterou reprezentoval Karl Kuffner, působila v dnešním slovenském Sládkovičovu, kde stojí historický cukrovar, rodinná hrobka a kostel.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. ledna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version