Britští duchovní odmítli očkovací pasy za účast na bohoslužbách

Duchovní z celé řady křesťanských denominací ve Spojeném království podepsali dopis předsedovi vlády, v němž vyjádřili svůj důrazný nesouhlas s jakýmkoli druhem kontroly, která by mohla omezit přístup na bohoslužby.

„Odepřít lidem vstup, aby slyšeli toto životodárné poselství a obdrželi tuto životodárnou službu, by bylo základní zradou Krista a evangelia,“ píše se podle Evangelical Focus v dokumentu.

Mezi více než 1100 signatáři jsou anglikáni, metodisté, presbyteriáni a evangelikálové z Londýna, Nottinghamu, Glasgowa, Belfastu a mnoha dalších měst.

Proti vytvoření „lékařského apartheidu“

SouvisejícíOrganizace ACN apeluje na Johnsona, aby Velká Británie přijala pákistánskou křesťanku

Signatáři říkají, že „zcela nesouhlasí“ s „potenciálním zavedením takzvaných očkovacích pasů“ pro vstup do kostela. Církevní představitelé se staví proti tomu, co považují za „neetickou formu nátlaku.“

„Lidé mohou mít různé důvody, proč nemohou nebo nechtějí dostat vakcíny, které jsou v současné době k dispozici, včetně některých křesťanů s vážnými výhradami svědomí souvisejících s etikou výroby vakcín nebo testování“.

Nebezpečí by podle nich spočívalo ve „vytvoření dvoustupňové společnosti, lékařského apartheidu, v němž je z důležitých oblastí veřejného života vyloučena podtřída lidí, kteří odmítnou očkování“.

Pokud by takové použití pasů bylo zavedeno v několika oblastech společnosti, měl by takový „systém potenciál přinést konec liberální demokracie, jak ji známe, a vytvořit kontrolní stát, ve kterém vláda využívá technologii ke kontrole určitých aspektů životů občanů,“ obávají se představitelé britské církve.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Dále tvrdí, že omezení přístupu na shromáždění by bylo v rozporu se samotným jádrem křesťanského poselství a tvrdí, že neexistuje příčina, kvůli které by před nějakou skupinou lidí mohli zavřít dveře kostela.

SouvisejícíVelká Británie požaduje sankce proti Nigérii za to, že nezajistila ochranu křesťanů

„Poselství, které hlásáme, dává Bůh všem lidem, a nespočívá v ničím jiném než v bezplatném daru milosti nabízeném v Kristu Ježíši s univerzálním povoláním k pokání a víře v něj. Odepřít lidem vstup, aby slyšeli toto životodárné poselství a přijímali tuto životodárnou službu, by bylo základní zradou Krista a evangelia.“

Pokud by byl ve Spojeném království zaveden očkovací pas, signatáři varují, že „jako křesťanští vůdci bychom byli nuceni energicky odolávat jakémukoli takovému aktu parlamentu“. Evangelical Focus připomíná, že vláda stále není v této otázce rozhodnuta, ale Boris Johnson již dříve uvedl, že „na stole jsou všechny možnosti.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26, dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Boris Johnson

Tags: ,,,

6 Komentáře

 1. Děkujeme za dobrý článek. Je vidět, že britští duchovní jsou někde dále, než naši svazáci, kteří o svobodě svědomí, slova a víry přemýšlejí pod rouškami a vakcínami. Tak nám zase zavřou přístup do kostelů, výměnou za bezpečnost a hlavně zdravíčko. Soudruzi duchovní, nezlobte se, ale nějaký pas pro vstup na bohoslužbu nám nevnutíte. Vzniknou opět podzemní církve?

  Odpověď
 2. Jaromír Jandl

  Také mě to od anglických bratří mile překvapilo. Povzbuzuji všechny duchovní, aby se nikdy nenechali donutit k tomu, aby omezovali jakýmkoli způsobem účast na bohoslužbách, modlitebních setkáních, biblických hodinách, evangelizacích a pastoracích. V dnešní době si připadám od církve jako instituce opuštěný…

  Odpověď
 3. Karel Krejčí

  Bůh nám dokazuje, jak jsme nicotní a nepatrní. Na to, aby byly vyhlášeny lockdowny, jako ten konečný a nejúčinnější způsob vedoucí k odvrácení negativního vývoje epidemie, na to není třeba žádného lékařského vzdělání, žádných titulů před jménem a za, to může učinit jakýkoli, logicky uvažující ministr, jakýkoli, logicky uvažující člověk, zahnaný „do kouta“. Ano, podařilo se nám vyvinout vakcíny, ale i tak jsme prohrávající …

  Odpověď
   • Bůh nám dává na vybranou a do ničeho nás nenutí. Můžeme se aktivně vrhnout třeba do politiky, ale stejně tak jí nevěnovat pozornost nebo pouze v nejnutnější míře a nenechat se jí ovlivnit. Můžeme vnímat a pozorovat bezvýchodnost světského vnímání a uvažování, v porovnáním s vysvobozením, které Bůh nabídl každému člověku, obětí svého Syna. Nepochybně máme do určité míry ve všem ponechánu svobodnou vůli, abychom se mohli – chybami – učit.
    Stejně, jako je nepochybně pevně v Boží režii každá nemoc, stejně tak je její neoddělitelnou podstatou nějaké poznání, smysl, účinek, nasměrování atd. Nejde o to, znát dopodrobna příčiny a důvody veškerého dění, ale uvěřit, že „něco“ je opravdu špatně (pokud si to z našeho sebestředného pohledu vůbec připustíme), při čemž není možné, aby se Bohu něco vymklo z Jeho moci. A pokud se nám v Boží režii podaří vyvinout vakcínu, je stejně zase v Jeho režii, zda a jakým způsobem udělá za vším konečnou „tečku“, tedy pokud ji vůbec udělá. Svět se nachází v klamné naivitě. A pokud si kladete otázku nad mým srdcem, jistě, proč ne, tak se také pozastavte nad skutečností, kolik skrytých falešností světa, právě tato nemoc odhalila.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář