Brněnský festival letos poprvé nabídne koncert v novém kostele na Lesné

Brno – Velikonoční festival duchovní hudby letos poprvé zavítá do nového kostela blahoslavené Marie Restituty na Lesné. Celkem brněnská přehlídka nabídne šest koncertů a tři „temné hodinky“, tedy pozdně večerní produkce při svíčkách v jezuitském chrámu. Program částečně tvoří akce přesunuté z dvou posledních ročníků, které se neuskutečnily kvůli pandemii koronaviru, nechybí však ani novinky, řekli dnes novinářům organizátoři z Filharmonie Brno.

Jako vždy festival začíná na Květnou neděli a končí o dva týdny později. Potrvá tedy od 10. do 24. dubna a jeho 29. ročník nese podtitul Tělo / Vtělení / Oslavení. „Protože pro neuskutečněné dva roky vznikla řada unikátních projektů a premiér, letos akce představuje symbolické splynutí těchto programů,“ řekl dramaturg Vladimír Maňas.

SOUVISEJÍCÍPassion Music: Vidíme povstávat novou generaci s vášní pro Krista

Festival zahájí koncert Affettuoso v minoritském chrámu. Nabídne málo známou skladbu Salve Regina Josepha Haydna v konfrontaci s díly jeho středoevropských současníků. „Soubor Musica Figuralis se specializuje na hudbu druhé poloviny 18. století. Spolu se čtveřicí výjimečných sólistů se tak bude bezpochyby jednat o špičkové podání,“ uvedl další dramaturg Ondřej Múčka.

O den později se festivalové dění přesune na Lesnou, kde Pavel Zlámal přednese v české premiéře Meditaci pro sólový pro klarinet islandského autora Atliho Heimira Sveinssona. „Na interpreta klade extrémní nároky, jak v detailu, tak v celku,“ uvedl Zlámal.

Další koncerty se uskuteční v katedrále na Petrově a v kostele svatého Augustina. Závěrečný nedělní koncert nabídne hvězdného kontratenoristu Andrease Scholla se sólisty a souborem Czech Ensemble Baroque. Na programu jsou slavnostní žalmy Antonia Vivaldiho a Bachova kantáta Ich habe genung. Největší zájem je zatím právě o závěrečný koncert, uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Kompletní program najdou zájemci na webu velikonocni-festival.cz, kde si mohou také koupit vstupenky. Ceny začínají na 150 korunách.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. března 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář