Brno přenechá nemocnici Milosrdných bratří řádu, který o ni přišel v r. 1948

Brno – Brno po vleklém sporu přenechá provoz Nemocnice Milosrdných bratří Hospitálskému řádu sv. Jana z Boha, který o ni přišel po zestátnění v roce 1948. Stát by se to mělo do konce letošního roku, píše dnešní Mladá fronta Dnes. Pacienti podle deníku změnu nepoznají. Nemocnice Milosrdných bratří je jednou ze dvou nemocnic, kterou provozuje město. Aktuální smlouva o pronájmu nemocnice trvá do konce června, od roku 2018 je podesáté prodloužená. „Předběžně jsme si stanovili termín na převod na konec tohoto roku,“ řekla MfD brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). 

Nemocnici v Polní ulici vybudoval řád, který vlastní část budov a pozemků. Část je města a státu. Řád uzavřel s městem dlouhodobou smlouvu o spolupráci s tím, že si nemocnici jednou vezme zpět. Nemocnice jako organizace města si pak další smlouvou pronajímá část budov řádu, která ale před lety skončila a opakovaně se prodlužuje po několika měsících. Řád totiž projevil zájem nemocnici převzít, dlouhodobě ale nedospěl s městem k dohodě.

SOUVISEJÍCÍDiecézní charitě Brno pomáhá téměř 5000 dobrovolníků, stále hledá nové

„S vedením města hledáme řešení, jak nám nemocnici převést. Konečně se opustila linka, kdy se hledaly důvody, proč to nejde,“ řekl MfD převor Martin Richard Macek. Předchozí brněnský náměstek pro zdravotnictví Petr Hladík (KDU-ČSL) podle deníku loni tvrdil, že převod zabere několik let, a vyžadoval novou dlouhodobou smlouvu o pronájmu mezi řádem a městem. „Je důležité, aby se už věci hýbaly kupředu. Musíme si uvědomit, že od skončení dvacetileté nájemní smlouvy už uplynulo pět let,“ upozornil Macek.

Teď s ním za město komunikuje primátorka Markéta Vaňková (ODS) spolu se zastupitelkou Dagmar Seidlovou (TOP 09), která má zdravotnictví v gesci. „Jednání s panem převorem jsou velmi korektní a vstřícná. Teď jsou na řadě právní zástupci obou stran, kteří hledají takové možnosti převodu, které budou v souladu s právním řádem. Vše je samozřejmě řešeno tak, aby nebyla dotčena péče o pacienty, aby byly zachovány stávající pracovní smlouvy i smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ uvedla Vaňková.

Aktuální smlouva o pronájmu trvá do konce června a podle Macka má být její platnost na dobu určitou pojistkou, že se jednání nezaseknou na mrtvém bodě.

Nemocnice Milosrdných bratří je jednou ze dvou nemocnic, kterou provozuje město. Druhou je Úrazová nemocnice. Obě mají shodně zhruba 500 zaměstnanců.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – Nemocnice Milosrdných bratří

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář