Budějovické biskupství bylo ve ztrátě, polovinu výdajů dává do oprav

České Budějovice – Biskupství českobudějovické skončilo v roce 2019 ve ztrátě po zdanění 5,3 milionu Kč. Rok předtím mělo ztrátu tři miliony. Hlavním zdrojem výnosů byl příspěvek od státu 62,3 milionu, přičemž ještě o necelé tři miliony víc dalo do oprav. Biskupství rozvíjí ubytovací kapacity, nové plánuje na Šumavě či v České Kanadě. Vyplývá to z výroční zprávy. Loňské výsledky zatím biskupství nezveřejnilo.

Předloni mělo biskupství celkové výnosy 122,8 milionu Kč při nákladech 128,8 milionu. „Dá se říci, že biskupství dlouhodobě investuje zhruba polovinu svých výdajů do oprav památek a nemovitostí, každý rok,“ řekl dnes ČTK mluvčí biskupství Petr Samec. Předloni opravilo asi 170 objektů v diecézi za téměř 65 milionů korun.

Biskupství uspělo s devíti žádostmi o dotace z IROP na opravy církevních staveb a se dvěma žádostmi na modernizaci budějovického Biskupského gymnázia a církevní základní školy. Žádosti podalo v letech 2016 a 2017, získalo příslib na dotace téměř 450 milionů Kč.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Opravilo kostel v Kájově, areál na poutní cestě do Santiaga de Compostela, kam lidé jako do poutního místa míří přes 800 let. Opravovalo i původně románský kostel v Albrechticích nad Vltavou uprostřed hřbitova se 108 malovanými kapličkami nebo barokní kostel v obci Paštiky. Letos na jaře začalo opravovat římovský poutní areál s barokní křížovou cestou, kam v 17. století mířilo až 80.000 poutníků ročně. Práce za 100 milionů Kč potrvají do roku 2022, opraví se všechny kaple, vzniknou i kopie ukradených soch

SOUVISEJÍCÍV Č. Budějovicích vysvětili nového kněze, v diecézi letos jediného

V posledních letech rozvíjí diecéze ubytovací kapacity. Nabízí je na bývalé faře Dobrá Voda u Sušice, v domě pro poutníky poblíž poutního areálu Tábor – Klokoty či faře v Zálší na Borkovických blatech. Chystá ubytování v Kašperských Horách, na faře v Žumberku, v Nových Hutích na Šumavě či ve Starém Městě pod Landštejnem.

Biskupství má stoprocentní akciové podíly ve firmách Jihočeské katolické lesy a rybí farmě Šumavský Pstruh – Pstruhařství Mlýny. Desetiprocentní podíl drží ve společnosti Artesa Capital, což je mateřská společnost spořitelního družstva Artesa, největší české záložny. Předloni měla bilanční sumu 3,53 miliardy korun a necelé 4000 klientů, jak vyplývá z výroční zprávy. Biskupství se zhruba 180 zaměstnanci koupilo také 198.411 akcií polostátní firmy ČEZ. Biskupství spravovalo předloni aktiva v objemu 3,63 miliardy korun.

Českobudějovická diecéze zahrnuje Jihočeský kraj, na Vysočině okres Pelhřimov a v Plzeňském kraji Nepomuk a okolí. Na ploše 12.500 kilometrů čtverečních má 241 farností, 127 kněží a biskupů, na území je 569 kostelů a kaplí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář