Budějovické biskupství prohloubilo ztrátu, mohou za to opravy památek

České Budějovice – Biskupství českobudějovické skončilo předloni ve ztrátě po zdanění 8,6 milionu korun. Meziročně vzrostla o 3,3 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Ztrátu podle biskupství ovlivnily hlavně opravy památek. Biskupství také stále počítá se záměrem, že zvýší svůj podíl ve společnosti Artesa Capital, což je mateřská společnost spořitelního družstva Artesa, největší české záložny. Nyní ve firmě drží 9,5 procenta. ČTK to řekl mluvčí biskupství Petr Samec. Loňské výsledky zatím biskupství nezveřejnilo.

Předloňskou ztrátu ovlivnilo víc faktorů. „Hlavním z nich byly dlouhodobě plánované opravy kulturních a národních kulturních památek v naší diecézi a potřebná rekonstrukce budovy biskupství. Stále se potýkáme s dluhem, který byl způsobený na majetku církve zvláště do roku 1989. Rekonstrukce či minimálně zakonzervování kulturních památek vyžaduje každoročně nemalé prostředky,“ sdělil mluvčí.

Biskupství mělo předloni výnosy 117,1 milionu a náklady 125,8 milionu. Hlavním zdrojem výnosů byl státní příspěvek 62,3 milionu korun. Z dotací získalo předloni 19,5 milionu, výnosy z finančního majetku dosáhly 12,2 milionu. Biskupství se zhruba 180 zaměstnanci spravovalo předloni aktiva v objemu 3,71 miliardy korun. V roce 2020 stály opravy zhruba 190 církevních budov v diecézi přes 71 milionů korun.

Biskupství uspělo s devíti žádostmi o dotace z IROP na opravy církevních staveb a se dvěma žádostmi na modernizaci budějovického Biskupského gymnázia a církevní základní školy. Žádosti podalo v letech 2016 a 2017, získalo příslib na dotace téměř 450 milionů. Z peněz zatím opravilo klášter v Českých Budějovicích nebo prachatický kostel sv. Jakuba Většího. Loni na jaře začalo opravovat římovský poutní areál s barokní křížovou cestou, kam v 17. století mířilo až 80.000 poutníků ročně. Práce za 100 milionů korun stále trvají, opraví se všechny kaple a vzniknou i kopie ukradených soch.

Biskupství má stoprocentní akciové podíly ve firmách Jihočeské katolické lesy či rybí farmě Šumavský Pstruh – Pstruhařství Mlýny. Čtvrtinový podíl drží ve firmě BeWooden Company, která vyrábí dřevěné hodinky či šperky.

Ve společnosti Artesa Capital má biskupství podíl 9,5 procenta. Podle Samce stále platí záměr, že ho chce navýšit. Družstvo Artesa mělo předloni bilanční sumu 2,99 miliardy korun a přes 3500 klientů. Hospodaření v roce 2020 ovlivnila pandemie, družstvo tak skončilo ve ztrátě 53,3 milionu, jak vyplývá z výroční zprávy. Biskupství také drží 270.000 akcií firmy ČEZ.

Českobudějovická diecéze zahrnuje Jihočeský kraj, na Vysočině okres Pelhřimov a v Plzeňském kraji Nepomuk a okolí. Na ploše 12.500 kilometrů čtverečních má 241 farností, 120 kněží a biskupů, na území je 569 kostelů a kaplí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář