Byl odhalen nejstarší soukromý křesťanský dopis

Basilej – Vědci z univerzity v Basilej ve Švýcarsku identifikovali nejstarší známý křesťanský soukromý dopis. Podle prohlášení, které univerzita 11. července vydala, se jedná o papyrusový svitek z počátku 3. století, označený „P.Bas. 2,43,” informuje Evangelical Focus.

Dopis, datovaný do roku 230 n.l., nabízí informace o životním stylu prvních křesťanů v Římské říši a je starší než všechny dříve známé křesťanské dokumenty z Egypta.

„Dopis obsahuje náznaky, že křesťané počátku třetího století nežili ve městech, ale na venkově, kde zastávali vedoucí postavení a nelišili se od svého pohanského prostředí ve svém každodenním životě,“ uvádí univerzita ve svém prohlášení.

„Obsah papyrusu navíc odporuje myšlence, že nejstarší křesťané v Římské říši byli výstřední a stáhli se ze společenského života, nebo, že byli ohroženi pronásledováním“.

Papyrus je majetkem univerzity již více než 100 let. Zahrnuje dopis muže jménem Arrianus svému bratrovi Paulusovi, který vyniká z jiných dochovaných dopisů řecko-římského Egypta svým závěrečným pozdravem.

„Autor používá zkrácenou formu křesťanské fráze, kterou se modlí, aby se „dobře choval v Pánu“. „Použitím této zkratky – známé jako nomen sacrum v této souvislosti nenechává žádné pochybnosti o křesťanském přesvědčení autora listu,“ dodává švýcarská univerzita.

„Je to výhradně křesťanská formulace, kterou známe z rukopisů Nového zákona“, vysvětlila Sabine Huebnerová, profesorka starověkých dějin na univerzitě v Basileji.

Huebnerová dodala, že jméno bratra je také určitou známkou křesťanství, protože „Paulus bylo v té době nesmírně vzácné jméno a můžeme usoudit, že rodiče zmínění v dopise byli křesťané a již v roce 200 n.l. pojmenovali svého syna po apoštolovi“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 16. červenece 2019  Foto: Univerzita v Basilej

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář