Byl vytvořen Nový zákon pro potřeby neslyšících a nevidomých

Pro potřeby neslyšících a nevidomých křesťanů byla připravena zvláštní verze Nového zákona. Při této příležitosti uspořádala společnost Wycliffe Associates speciální děkovnou bohoslužbu, která se konala 20. února v celosvětovém sídle společnosti v Orlandu na Floridě. Speciálně upravený Nový zákon bude zveřejněn pod názvem Symbolic Universal Notation (zkráceně SUN).

Projekt SUN je psaný ve speciálním jazyce vytvořeném společností Wycliffe Associates pro všechny neslyšící, ať pocházejí odkudkoliv.

Přibližně osmdesát procent z odhadovaných 70 milionů lidí na světě, kteří se narodili jako neslyšící, nemůže komunikovat v místním znakovém jazyce. To znamená, že SUN má potenciál oslovit evangeliem asi 56 milionů neslyšících.

SUN vytvořila Wycliffe Associates poté, co se Emily Wangová dověděla, že zhruba 600 000 lidí na světě je neslyšících a současně nevidomých.

„Bylo zřejmé, že těch 600 000 lidí potřebuje mít vlastní Bibli. Otázka zněla, zda existuje způsob, jak to pro ně udělat,“ říká Lori Jenkinsová, programová ředitelka projektu SUN ze společnosti Wycliffe Associates.

Wangová začala přemýšlet o tom, jak by mohla vytvořit vizuální projekt Bible pro neslyšící. Něco, čemu by mohli postižení rozumět. Inspirovaná znaky, jichž užívá mandarínština, začala Wangová vyvíjet univerzálně srozumitelné a snadno rozpoznatelné symboly. Následně začala spolu s čtyřsetčlenným online týmem dobrovolníků z celých Spojených států vytvářet symboly pro porozumění biblickým textům.

Uživatelé Nového zákona SUN se na začátku musí naučit stovce základních symbolů. Pak se začnou učit, jak se symboly spolu kombinují, což jim pomůže pochopit další významy.

„Když přemýšlíte o neslyšících a nevidomých, tak způsoby, jimiž komunikují, jsou velmi omezené,“ říká Jenkinsová. „Pro ně se tím vlastně otevírá zcela nový svět, v němž jsou schopni komunikovat se svou rodinou a s ostatními lidmi svého okolí. Rychle se z toho stává preferovaný jazyk mnoha neslyšících a nevidomých, se kterými pracujeme,“ dodala.

V současné době je Nový zákon SUN společnosti Wycliffe Associates jediným známým pokusem zpřístupnit Písmo neslyšícím, kteří neznají znakovou řeč, nebo těm, kteří jsou nevidomí i neslyšící zároveň.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 24. února 2020  Foto: Wikimedia Commons – Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář