Podle bývalé hlavy anglikánské církve existují důvody k vyloučení Moskevského patriarchátu ze SRC

Bývalý arcibiskup z Canterbury Rowan Williams oznámil, že existují pádné důvody pro vyloučení ruské pravoslavné církve ze Světové rady církví (SRC).

V nedělním pořadu BBC se Williams také vyjádřil, že mnoho dalších pravoslavných církví by pravděpodobně zaujalo stejný názor.

Williams řekl: „Když církve aktivně podporují útočnou válku a neodsuzují zjevné porušení jakéhokoli druhu etického chování v době války, pak mají ostatní církve právo vznést tuto otázku,“ cituje Williamse portál Premier.

SOUVISEJÍCÍMoskevský patriarchát musí být vyloučen z ekumény, RNS citují českého teologa Pavla Černého

„Myslím, že existuje silný důvod pro vyloučení,“ poznamenal. „Kdyby vedení ruské pravoslavné církve alespoň požádalo o příměří, to je minimum, co očekáváme.“

„Tím by alespoň mohl existovat pocit, že pravoslavné vedení tlačí na příměří, efektivní a důvěryhodné příměří, to by bylo něco, co by bylo základem, od kterého bychom se mohli odpíchnout.“

„Mám podezření, že alespoň některé další pravoslavné církve by zaujaly stejný názor, protože vím, že v pravoslavném světě je mnoho lidí, kteří mají pocit, že samotné pravoslaví je tímto kompromitováno, někteří se téměř stydí, že jsou s tou církvi spojováni, a já bych chtěl velmi pozorně naslouchat tomu, co říkají ostatní pravoslavné církve,“ řekl podle portálu Premier britský duchovní. 

Williams měl také strohý vzkaz pro patriarchu Kirilla: „Vaše vlastní stádo je zabíjeno na Ukrajině jinými členy vašeho vlastního stáda.“

„Je vaší odpovědností odsoudit zabíjení svého vlastního stáda, za které se odpovídáte Ježíši Kristu,“ uzavřel v rozhovoru pro BBC Rowan Williams.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. dubna 2022 Foto:

Tags: ,,,,,

2 Komentáře

  1. Karel Krejčí

    SRC znovu obnovuje to, co Kristus přišel sem na Zemi zrušit. Opět spojuje oponu, která oddělovala Boha od přímého vztahu s každým člověkem, v jakémkoli postavení. Je to akt a naivní myšlení, že společnou řeč s Bohem ve svém nitru lze zakázat institucionálním usnesením. Toho, který má skutečný vztah s Bohem ve svém nitru, nemůže nic oklamat.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář