Bývalý biskup se po prosazování jednoty v UMC připojil k nové konzervativní denominaci

Globální metodistická církev vítá Scotta Jonese, který vedl metodisty v Texasu a jeho rodina patří mezi nejvlivnější v rámci amerického metodismu.

Biskup Scott Jones není prvním metodistickým biskupem, který se připojil ke Globální metodistické církvi od květnového založení teologicky konzervativní denominace, ale jeho odchod ze Sjednocené metodistické církve (UMC) vyvolal pravděpodobně největší rozruch.

SOUVISEJÍCÍVíce než 100 floridských kongregací opouští UMC a vstupují do Globální metodistické církve

Portál Christianity Today informuje, že je to částečně kvůli jedinečnému postavení, které jeho rodina v metodismu zaujímá, a kvůli pozici „extrémního středu“, kterou si v rámci Sjednocené metodistické církve vydobyl.

Pro některé to také vrhá jiné světlo na jeho odchod do důchodu, jen několik dní předtím, než vstoupil do GMC, z pozice vedoucího texaské výroční konference, kde přibližně polovina jejích kongregací – více než v kterékoli jiné konferenci Sjednocené metodistické církve – denominaci opustila.

„Jonesova rodina je skutečně jednou z prvních metodistických rodin v naší církvi,“ řekl Christianity Today Will Willimon, emeritní metodistický biskup a profesor na Duke Divinity School v Durhamu v Severní Karolíně.

„Tato rodina byla rodinou vedoucích naší církve a je to takový šok, že jeden z členů rodiny vede kongregace mimo naši církev,“ dodal. 

Jonesův zesnulý otec, Jameson Jones, byl prezidentem Iliffovy teologické školy v Denveru a poté děkanem Duke Divinity School – dvou škol patřících metodistické církvi. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Jeho bratr Gregory Jones, nyní prezident Belmont University, dříve působil jako děkan Duke Divinity School – předního metodistického semináře.

A jedno z jeho tří dětí, Arthur Jones, je pastorem metodistického sboru: Andrew United Methodist Church v texaském Planu, který v současné době vyjednává o vystoupení z UMC.

V roce 2020 měli delegáti celosvětové Generální konference UMC projednat návrh na rozdělení denominace, ale zasedání bylo následně třikrát odloženo kvůli pandemii. Po třetím odkladu na rok 2024 se Globální metodistická církev, která je proti ordinování LGBT duchovních a oddávání párů stejného pohlaví, začátkem letošního roku oddělila od Sjednocené metodistické církve.

Jones – který byl pastorem několika kongregací v Texasu a před svým zvolením biskupem v roce 2004 vyučoval na Perkinsově teologické fakultě – se již dříve zařadil do tzv. extrémního středu, což je výraz, s nímž se podle svých slov poprvé setkal v časopise The Economist.

Chtěl vyjádřit, jak metodistické učení udržuje v napětí věci, které mohou jiní křesťané považovat za protichůdné, jako je evangelizace a sociální činnost.

Poté, co se Jones obrátil na časopis, aby se ujistil, že tento výraz není chráněn ochrannou známkou, vložil jej do názvu své knihy z roku 2002 – United Methodist Doctrine 

Metodistická doktrína je „v některých ohledech konzervativní a v jiných liberální; zaujímá extrémní střed a je zcela v protikladu k mrtvému středu,“ vysvětlil ve své knize Staying at the Table (Zůstat u stolu) z roku 2008: V ní tvrdil, že debata o homosexualitě je „příznakem hlubších neshod“, včetně christologie, eklesiologie a autority Písma.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. března 2023 Foto: Kathleen Barry/UMNS – Scott Jones

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář