Více než 100 floridských kongregací opouští UMC a vstupují do Globální metodistické církve

Až 107 kongregací Sjednocené metodistické církve (UMC) se sídlem na Floridě plánuje opustit denominaci a vstoupit do nově založené konzervativní Globální metodistické církve.

Floridská pobočka Wesleyan Covenant Association, teologicky konzervativní metodistická skupina, v úterý oznámila, že 107 kongregací „se rozhodlo zahájit proces opuštění Floridské konference Sjednocené metodistické církve“.

Portál Christian Post informuje, že počet kongregací, které plánují odejít, představuje podle WCA téměř 20 % z celkového počtu floridských sborů metodistické církve.  

SOUVISEJÍCÍBiskup opouští UMC a posilní řady nové konzervativní denominace

„Tato široká skupina sborů zahrnuje velké i malé kongregace spolu s anglo-americkými, afroamerickými, latinskoamerickými, korejskými a jinými etnickými komunitami víry. Tyto sbory se připojí k nové Globální metodistické církvi,“ uvedla WCA.

Keith Boyette, který je ve vedení Globální metodistické církve, řekl listu The Christian Post, že věří, že „budou vznikat další církve, které se budou objevovat, jak budeme postupovat vpřed“.

„Chápu, že všechny tyto církve hlasovaly pro odchod,“ odpověděl Boyette na otázku, jak pevné byly sbory při odchodu z UMC.

„Přechodná rada vedení GMC bude organizovat místní sbory, jako je těch 107 z Floridy, do regionálních konferencí. Regionální konference se nazývají výroční konference.

Globální metodistická církev, která má sloužit jako konzervativní alternativa k UMC, původně plánovala spuštění po Generální konferenci, která se měla konat letos na podzim.

GMC se však rozhodlo spustit svůj vznik tento měsíc poté, co vedení UMC oznámilo, že Generální konference bude kvůli převládajícím obavám z pandemie odložena na rok 2024. 

Po celá desetiletí měla UMC problém prosazovat svou doktrínu o sexualitě, která zakazuje sňatky osob stejného pohlaví. Některé církve a biskupové povolovali a propagovali postoje LGBT, které porušovaly toto učení.

Rozdílné postoje ke sňatkům osob stejného pohlaví nadále rozdělovaly denominaci. V roce 2019 se strany v UMC dohodly na plánu rozdělení denominace, kdy si konzervativní církve budou moci ponechat svůj majetek, když odejdou, a obdrží 25 milionů dolarů na zahájení nové denominace.

Pandemie však přinutila UMC dvakrát odložit svou Generální konferenci, což zpozdilo hlasování o návrhu nazvaném Protokol o usmíření a milosti prostřednictvím separace. Začátkem tohoto roku denominace oznámila, že Generální konference musí počkat do roku 2024.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář