Čarodějnictví v Ghaně způsobuje vážné problémy, křesťané se rozhodli to řešit

Stará ghanská žena byla ubita k smrti kvůli tomu, že údajně způsobovala nepravidelný déšť. Křesťané teď tlačí na vládu, aby tento vážný problém začala řešit.

Letniční křesťané po celém světě zpívají o moci, která je ve jménu Ježíš. Ale v Ghaně je jeho jméno mocnější než čarodějnice.

Podle Christianity Today více než 90 procent ghanských křesťanů věří, že čarodějnictví je problémem v této africké zemi, a více než polovina požádala o modlitbu za osvobození od čarodějnictví a démonů.

Letniční a charismatická rada církve (GPCC) v této západoafrické zemi nebere problém čarodějnictví na lehkou váhu. Letniční aliance zastřešující kolem 200 denominací požaduje od vlády, aby se tímto problémem začala zabývat.

 V současné době kolem 2 000 vdov čelí stigmatizaci za své údajné čarodějnictví. Církve se rozhodly reagovat po nedávném lynči postarší muslimské ženy, která měla svými čáry způsobovat nepravidelný déšť, zakládat ohně a způsobovat smrt dětí.

Video z její násilné smrti se šířilo po celé zemi a představitelé církve se shodli na tom, že už nemohou déle mlčet. „Staří, slabí a nemocní si zasluhují naši péči a naši ochranu,“ uvádí se podle Christianity Today v prohlášení GPCC. „Musíme za každou cenu najít spravedlnost pro tuto 90letou ženu a všechny ty, kteří v minulosti trpěli taková zvěrstva.“

Teolog a bývalý prezident GPCC Opoku Onyinah tvrdí, že křesťané by měli přestat poslouchat pastory, kteří svým členům říkají, že jejich matky jsou čarodějnice. GPCC v červenci rovněž vyzvala vládu, aby zvážila uzavření šesti čarodějnických táborů na severu země, kde v chudobě žijí ženy, které byly vykázané z jejich rodin a vesnic.

Podle Christianity Today většina odsouzených čarodějnic není zabita, ale jsou vyhoštěny z komunity a nuceny dožít v extrémní chudobě a na okraji společnosti. Zlo a neštěstí jsou nejčastěji připisovány starším ženám, obvykle vdovám, které nemají ochranu svého manžela. Po obvinění následuje trest a očekává se, že dotyčná žena se ke svému skutku přizná.

„Lidé v našem národě nepřijímají odpovědnost za své činy,“ řekl pro CT Emmanuel Anukun-Dabson, výkonný ředitel Christian Outreach Fellowship, která se zabývá zakládáním sborů. „Spíše hledáme obětní beránky a terčem jsou obvykle ženy.“

Někteří odborníci tvrdí, že navzdory předpovědím, že globalizace a sekularizmus postupně zbaví africkou společnost čarodějnictví, ve skutečnosti přístup k více technologiím a růst moderní ekonomiky tento fenomén jen zintenzívnily.

 

„Jak postupný tlak globalizace, nezaměstnanost a obecné problémy spojené s chudobou dusí stále více lidí, ti pak mají tendenci z toho všeho obviňovat čarodějnice,“ uvedl pro CT J. Kwabena Asamoah-Gyadu, prezident teologického semináře. „Pokud nedojde ke kýžené prosperitě, musí proto existovat důvod a v našem kontextu je to nadpřirozené zlo, kteréje často považováno za viníka,“ dodal.

Zacházení s obviněnými čarodějnicemi se stalo celostátním tématem v roce 2011, kdy byla na jihu země brutálně zavražděna 72letá Ama Hemmahová. Občanům Ghany tento otřesný čin ukázal, že problém se neomezuje pouze na odlehlé venkovské oblasti. Na lynčování se podle CT měl údajně také podílet letniční pastor.

„Křesťanská odpověď na africké problémy musí lidem dávat lepší smysl než tradice. Musí být tou dobrou zprávou v jejich světě,“ napsal katolický kněz a antropolog Jon P. Kirby. „Církev si místo toho, aby jen jednoduše odsuzovala tradiční chápání světa a způsoby, musí zašpinit ruce a řešit problémy, které trápí místní lidi,“ dodal.

Příkladem může být křesťanská organizace Christian Outreach Fellowship, která poskytuje jídlo 75 ženám v jednom z táborů. Katolická charita zas pro změnu poskytla útočiště některým z obviněných žen. Presbyteriánská církev Ghany – nejstarší křesťanská denominace v zemi –zas zahájila misi na pomoc obviněným čarodějnicím.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář