Červená středa připomene lidi pronásledované pro jejich víru

raha – Česká republika se dnes připojí k iniciativě Červená středa, která připomíná lidi pronásledované pro jejich víru. Symbolem akce je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V Praze bude letos nasvícený Pražský hrad, Petřínská rozhledna, Žižkovská věž, kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí či Staronová synagoga. Uskuteční se i mezinárodní konference, společná křesťansko-židovská modlitba a koncert. Připojí se také další farnosti, sbory a instituce po celé zemi. Například v Plzni vyjde modlitební průvod od katedrály sv. Bartoloměje ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. 

Mezinárodní iniciativa Červená středa začala ve Velké Británii v roce 2016. Podle papežské nadace Církev v nouzi (ACN) zažívá každodenně pronásledování téměř 300 milionů lidí, vystaveno násilí kvůli svobodě vyznání je přes 62 zemí světa.

SOUVISEJÍCÍČervená středa připomene lidi pronásledované pro jejich víru

V Česku se Červená středa koná letos pošesté. Organizuje ji Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí. Součástí programu je mezinárodní konference Svoboda vyznání ve veřejném prostoru ve Vlasteneckém sále pražského Karolina. Po jejím skončení se bude konat ve Velké aule Karolina již tradiční židovsko-křesťanská modlitba, průvod centrem Prahy se svíčkami a benefiční koncert v dominikánském kostele sv. Jiljí, který bude živě přenášet TV Noe.

Výtěžek z koncertu půjde letos na pomoc křesťanským školám v Libanonu. Podle Světové banky se Libanon nachází tři roky v závažné ekonomické krizi, která nutí křesťany opouštět zemi. Podle nadace ACN je svoboda vyznání a přežití náboženských menšin závislá kromě fyzické bezpečnosti také na socioekonomických faktorech a životních podmínkách.

„Do letošního ročníku se přihlásilo přes sto organizací, institucí, farností a sborů. Červeně budou nasvíceny budovy po celé ČR,“ dodala Monika Klimentová z České biskupské konference. Mapu nasvícených budov a dalších akcí najdou zájemci na webu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. listopadu 2023 Foto: cervnastreda.cz

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář