Česká biskupská konference vyhlásila sbírku pro Notre-Dame

Praha – Česká biskupská konference vyhlásí finanční sbírku jako gesto pomoci francouzské katolické církvi. Chce tak pomoci s obnovou pařížské katedrály Notre-Dame, kterou poničil požár. ČTK to dnes sdělila mluvčí ČBK Monika Klimentová. Požár katedrály Notre-Dame vypukl v pondělí večer a podařilo se ho zcela uhasit až dnes dopoledne. Shořela střecha, zřítila se část klenby a vysoká věž, nicméně mnoho uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.

„Arcidiecéze pařížská přišla ve Svatém týdnu o svůj biskupský kostel, kde se měl arcibiskup Michel Aupetit setkat na Zelený čtvrtek se svými kněžími, vést velkopáteční obřady a slavit Kristovo zmrtvýchvstání. Církev v České republice soucítí s pařížskou arcidiecézí a chce vyjádřit svoji podporu nejen modlitbou, ale i finanční pomocí,“ řekl generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl. Přestože je tato katedrála vlastnictvím francouzského státu, arcibiskupství se podílí svými sbírkami na její obnově a nyní i na záchraně, a proto je na místě směřovat výtěžek této sbírky pařížské místní církvi, dodal.

Číslo konta sbírky na opravu katedrály Notre-Dame v Paříži je 5304779730/2700 a variabilní symbol 910770. Dary jsou odečitatelné od základu daně z příjmu a dárcům bude vystaveno potvrzení, uvedla mluvčí.

Vyjádření lítosti nad zničením kulturního symbolu Francie a podle některých i Evropy přicházejí z celého světa spolu s nabídkami pomoci při obnově katedrály.

Příčina požáru chrámu, který procházel rozsáhlou renovací, zatím není známá. Pařížský prokurátor Rémy Heitz ale oznámil, že zatím není žádný důvod domnívat se, že oheň byl založen úmyslně.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK   Foto: Twitter.com

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář