Česko si dnes připomene Světový den hospiců a paliativní péče

Praha – Česká republika si dnes stejně jako další státy opět připomene Světový den hospiců a paliativní péče, který tradičně připadá na druhou říjnovou sobotu. Po celé republice se u té příležitosti v poledne rozezní kostelní zvony jako vzpomínka na zemřelé, umírající a pracovníky hospiců.

Cílem Světového dne hospiců je připomínat a podporovat hospicovou a paliativní péči, upozorňovat na potřeby umírajících v terminálním stavu onemocnění a jejich rodin. K tomuto dni se na celém světě i v Česku uskuteční řada akcí, které mají zlepšit povědomí a informovanost veřejnosti o hospicích a paliativní péči, ale také získat finanční prostředky pro jejich činnost.

Paliativní péče se poskytuje pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a tělesná a duševní strádání. Nesoustřeďuje se na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců života, zahrnuje přitom i psychickou podporu a pomoc blízkým.

V Česku podle Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče působí momentálně 17 lůžkových hospiců. Funguje také domácí hospicová péče, která pomáhá nevyléčitelně nemocným lidem prožít důstojným způsobem a v rodinném kruhu poslední období života.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář