Český tým skončil na mistrovství Evropy kněží ve futsalu desátý

Praha – Český tým skončil na letošním mistrovství Evropy kněží ve futsalu desátý, což je jeho zatím nejlepší umístění. V zápase o deváté místo ve štvrtek Češi podlehli Chorvatsku až po penaltách. Česká republika tento týden hostila ME poprvé.

Letos se „kněžského Eura“ účastnilo 18 týmů, tedy více než 250 kněží z celé Evropy, sdělil ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. Před dnešními finálovými zápasy kardinál Dominik Duka odsloužil v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha pro futsalisty mši.

„Kolektivní sporty nás učí, že nikdo nemůžeme být sám, ale že musíme mít ohled na druhého, spolupracovat s ním, podpořit ho, a někdy se třeba i vzdát úspěchu, když třeba nahraji tomu, kdo je na trávníku v lepší pozici,“ uvedl před začátkem turnaje Duka.

Cesta českých kněží na evropský šampionát ve futsale začala v roce 2015, když v Rakousku skončil devátý ročník a začalo se připravovat mistrovství na Slovensku. Organizátoři tehdy přímo oslovili kněží z Česka, kteří se dvakrát ročně scházejí na fotbalový turnaj v Čechách a na Moravě.

„Dal se dohromady první futsalový tým, výběr z Čech a Moravy, na Slovensko nás jelo šest, dali jsme dohromady přesný počet, který byl nutný, bez někoho, kdo by střídal. Tak jsme se zúčastnili poprvé,“ vzpomínal kapitán českého týmu Marek Hric.

Hráči domácího týmu zastupovali diecéze z celé země. Mnozí z nich jsou spolužáci z kněžského semináře. „Je to naše společné dílo, jak církvi a společnosti, ve které žijeme, vydat svědectví života nás kněžích nejen jako služebníků, ale také jako lidí, kteří v této společnosti žijí,“ prohlásil Hric na závěr dnešní mše.

Evropský futsalový turnaj kněží vznikl v roce 2003. Nejdříve se pořádal jednou za dva roky, od roku 2011 pak každoročně. Český výběr se ho pravidelně účastní od roku 2016.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 21. února 2020  Foto: cirkev.cz

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář