Chaos v Kábulu a obavy z humanitární katastrofy

V tlačenici na letišti v afghánském hlavním městě zemřelo dalších sedm lidí, celkově dvacet za tento týden. Letecké transporty probíhají bez přestávky a Evropa se připravuje na novou vlnu uprchlíků. 

Situace kolem kábulského letiště, kde od 14. srpna zemřelo nejméně 20 lidí, naposledy dnes ráno v tlačenici, která vznikla při pokusu civilistů opustit zemi, jež je nyní v rukou Talibanu, zůstává dramatická. Britské ministerstvo obrany hovoří o „extrémně náročných podmínkách na místě“, a to i přes celkové nasazení, včetně civilních letů, které nabídly Spojené státy po vzoru toho, co bylo po druhé světové válce provedeno v případě Berlína. Pokud nebude pomoc koordinována, hrozí podle OSN humanitární katastrofa. Tato otázka bude projednána dnes na mimořádném zasedání skupiny G7, které by se mohlo rozšířit na G20 za účasti Číny a Ruska, jak požadoval šéf italského ministerstva zahraničí Di Maio.

SOUVISEJÍCÍWEA: Životy křesťanů v Afghánistánu jsou v ohrožení

EU, Von der Leyenová: „Legální způsoby odchodu ze země pro ty, kdo chtějí opustit Kábul“

Repatriace do různých zemí EU probíhají nepřetržitě. Jen v Itálii bylo od loňského června díky operaci Aquila 1 zachráněno asi 2100 afghánských občanů a asi 1300 jich bylo převezeno do Itálie. Podle zdrojů z italského ministerstva obrany „40% afghánského personálu evakuovaného do Itálie tvoří děti (od 0 do 14 let)“, z nichž mnohé cestují samy, zatímco „ze zbývajících 60% dospělých je 36% mužů a 24% žen“. Zatímco Evropa se zabývá organizováním letů, myslí také na vlnu uprchlíků, která by mohla dorazit na starý kontinent.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to řekla jasně: „S Talibanem neprobíhá žádný politický dialog ani uznání,“ uvedla, když spolu se španělským premiérem Pedrem Sanchezem a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem navštívila středisko zřízené na španělské letecké základně Torrejon pro afghánské pracovníky evakuované delegace EU. Mezitím Řecko, které pamatuje na migrační krizi z roku 2015 vyvolanou válkou v Sýrii, postavilo podél své hranice s Tureckem 40 kilometrů dlouhou zeď. „V této krizové chvíli máme s Tálibánem operativní kontakty, protože potřebujeme usnadnit odchod lidí z Kábulu, ale to je něco úplně jiného než politické rozhovory“, řekla von der Leyenová a označila události v Afghánistánu za „tragédii pro Afghánce a těžkou ránu pro mezinárodní společenství“. Poté vyzvala celé mezinárodní společenství, aby nabídlo legální způsoby odchodu ze země těm, kteří chtějí opustit Afghánistán.

USA: ISIS ohrožuje Američany, kteří jsou stále v zemi

Velvyslanectví USA v Kábulu mezitím vydalo nové bezpečnostní upozornění a požádalo krajany, kteří se stále nacházejí v zemi, aby se nepokoušeli dostat na kábulské letiště, aniž by obdrželi individuální pokyny od zástupce americké vlády. Úřady nechtěly hrozbu ze strany samozvaného Islámského státu blíže specifikovat, ale označily ji za významnou, ačkoli ujistily, že zatím nebyly potvrzeny žádné útoky Isis. Tyto potenciální hrozby vůči Američanům v Afghánistánu nutí americkou armádu hledat nové způsoby, jak dostat lidi na kábulské letiště k evakuaci, což ještě více komplikuje již tak chaotické snahy dostat lidi ze země po postupu Talibanu. Vysoce postavený představitel americké administrativy to uvedl s vysvětlením, že malé skupiny Američanů a případně dalších civilistů dostanou konkrétní pokyny, co mají dělat, včetně přesunu na tranzitní místa, kde budou moci být vyzvednuti armádou.

Bidenův projev: bolestivé procedury

Americký prezident Joe Biden v novém projevu k národu informoval o aktuálním stavu evakuačního úsilí administrativy v Afghánistánu a v návaznosti na obvinění Donalda Trumpa z katastrofy způsobené stahováním navrhl prodloužení evakuace i po srpnu. Taliban zatím odpovídá záporně a ujišťuje: „Není to potřeba.“ „Prozatím Taliban,“ řekl Biden na tiskové konferenci ve Washingtonu, „splnil, co řekl, uvidíme, zda slova budou následovat činy.

Protitalibanský odpor v severních provinciích

Na druhou stranu Ahmad Šáh Masúd, syn legendárního „lva z Panšíru“, nechce mluvit o tom, že by se Tálibánu vzdal. V telefonickém rozhovoru s francouzským intelektuálem Bernardem Henrym Levym ujistil, že „odboj právě začal“. Tádžičtí ozbrojenci v severní provincii Naglan zaútočili na jednotky Talibanu, což je podle listu Wall Street Journal první významná ozbrojená bitva od doby, kdy „studenti koránu“ ovládli 33 z 34 afghánských provincií. Videa a fotografie na sociálních sítích ukazují bojovníky proti Talibanu, jak oslavují dobytí vládních budov v Baghlánu, které byly Talibanu odňaty. Podle místních zdrojů afghánské televizní stanice Tolo News se takzvané „lidové povstalecké síly“ znovu zmocnily tří okresů v provincii Baghlán: Pul-e-Hesar, Banu a Deh Salah.

SOUVISEJÍCÍTalibán chodí dům od domu a hledá křesťany

Rozhovory mezi Karzáím a Talibanem o „inkluzivní“ vládě

Mezitím pokračují rozhovory mezi bývalým afghánským prezidentem Hamídem Karzáím a šéfem Vysoké rady pro národní usmíření Abdulláhem Abdulláhem, kteří se snaží zahájit „inkluzivní“ politický proces s Talibanem. Abdulláh, který se dnes ráno spolu s Karzáím setkal s prozatímním guvernérem Talibanu v Kábulu Abdulem Rahmánem Mansúrem, na své stránce na Facebooku informoval, že se setkal s některými vůdci Talibanu, včetně Šahabuddína Delawara, Abdula Saláma Hanafího, Chajrulláha Chajrchawa a Abdula Rahmána Fídy. Hovořili spolu o současné situaci v zemi, bezpečnosti a inkluzivním politickém procesu. Vůdce Talibanu Mullah Abdul Ghaní Baradar, který vyjednal mírovou dohodu se Spojenými státy na rok 2020, je rovněž v Kábulu na setkání s vedením skupiny.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 23. srpna 2021 Foto: screenshot – YouTube – letiště v Kábulu

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář