Charakteristiky zdravého sexuálního vztahu v křesťanském manželství

 

Bůh stvořil sex k potěšení v manželství. Je smutné, že ne všichni věřící mají jasnou představu o tom, co s sebou zdravý sexuální vztah nese.

Carol Peters-Tanksleyová, americká lékařka a zakladatelka křesťanské organizace Doktor Carol Ministries, se snažila definovat sex v souladu s biblickými standardy a ozřejmit toto téma křesťanům.

„Sex a sexualita jsou součástí naší lidské přirozenosti. Bůh stvořil sex – muže a ženu (viz Gn 1:27). Zneužitá, zkreslená nebo hříšná sexualita zničila množství životů, zanechala zraněná srdce a skončila mnoho slibných služeb v církvi. „

Peters-Tanksleyová řekla, že za prvé zdravý sexuální vztah je nesobecký. Je to více o dávání než o přijímání. Pokud si manželé osvojí tento způsob myšlení, budou moci navzájem naplňovat své potřeby a nejen uspokojovat své vlastní touhy.

„Pokud jsou oba partneři zaměřeni jeden na druhého, mohou tak většinu problémů překonat. Kdy, kde a jak často – většina z těchto otázek je zodpovězena, když se snažíme zaměřit na to, co chce váš partner,“ vysvětlila.

Zdravý sexuální vztah je také sezónní – ne v tom smyslu, že potřeba vztahu přichází a odchází, ale v tom smyslu, že sex bude součástí různých ročních období života. „Ne každý pohlavní styk povede na stejnou úroveň vzrušení a uspokojení. Nejdůležitější aspekty sexu se budou lišit v průběhu různých období manželství,“ uvedla lékařka.

Za třetí, sex v křesťanském manželství je exkluzivní. Manželé a manželky se musí dívat jen sami na sebe za účelem plnění svých sexuálních tužeb a potřeb. Pornografie a emocionální intimita s jinou osobou stojí mimo hranice zdravé sexuality.

Za čtvrté, zdravý sexuální vztah je bezpečný a uzdravující. To znamená, že manželé mohou být navzájem otevření, aniž by byli zranění. „Sex nebo odmítnutí sexu nesmí být použito k potrestání, kontrole nebo zraňování. Možnost být zcela poznán a viděn – a stále být milován a přijat je nádherná uzdravující zkušenost.,“ prohlásila Peters-Tanksleyová.

A konečně, sex v manželství může být nedokonalý. Stejně jako v každém aspektu manželství se manželé ocitnou v situacích, kdy si ubližují nebo se navzájem zraňují. Nicméně zdravý sexuální vztah otevírá dveře pro odpuštění a neustálé zlepšování.

 

Zdroj: Christian Today
Foto: Pexels

1 Komentář

  1. „Bůh stvořil sex k potěšení v manželství. Je smutné, že ne všichni mají jasnou představu o tom, co s sebou zdravý sexuální vztah nese,“ píše autor. Má nepochybně pravdu a je velmi vítané usilovat o vyvážené vykreslení smyslu lidské sexuality, Bible má k tomu nepochybně co říci.. Avšak ptám se, je-li adekvátní hovořit o smyslu sexuality a ani jedinkrát (!) nezmínit její souvislost s plodností. Přitom plodnost – a ohled na ní a úcta k ní – je esenciální součástí zdravé lidské sexuality. Jistě že sex není zdaleka jen k plození dětí – ale tvářit se, že s ním vůbec nesouvisí, by mohlo znamenat minout cosi podstatného, co s sebou zdravý sexuální vztah prostě nese…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář