Charita ČR vybrala pro Ukrajinu 165 mil. Kč a staví bydlení pro uprchlíky

Praha – Charita ČR a její jednotlivé složky poslaly na pomoc Ukrajině, která je rok ve válce vyvolané Ruskem, zhruba 165 milionů korun z veřejné sbírky. Na Ukrajinu charita poslala 11 kamionů s materiální humanitární pomocí, zdravotnické vybavení v hodnotě zhruba 3,5 milionů Kč a nyní zajišťuje ubytování ukrajinským uprchlíkům. Novinářům to dnes řekli zástupci Charity ČR.

„Hned následující den, potom co vypukla před rokem válka na Ukrajině, jsme se sešli s kolegy a vymýšleli jsme, jaká může být naše bezprostřední reakce. Spojili jsme se s našimi zahraničními pobočkami a partnerskými charitami na Ukrajině, v Moldavsku, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku,“ řekl vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity ČR Jiří Škvor. „Vyhlásili jsme krátce na to humanitární sbírku a uvolnili jsme peníze z našeho krizového fondu a pustili jsme se hned do pomoci,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍDiakonie rozdává na Ukrajině od počátku války jídlo a pomáhá uprchlíkům v ČR

Zhruba 3660 lidí z Ukrajiny obdrželo od Charity ČR finanční pomoc k zajištění základních potřeb a zhruba 2000 lidem charita obstarala psychologickou pomoc v rámci terapeutických sezení. Dále charita postavila v Zakarpatí 33 modulárních domků, které mohou poskytnout důstojné bydlení zhruba 120 lidem, a zrekonstruovala pět ubytovacích center pro zhruba 3200 lidí z Ukrajiny.

„Aktuálně se hodně zaměřujeme na budování důstojného bydlení, zrekonstruovali jsme řadu společných ubytovacích zařízení a budujeme modulární domy, které poskytují rodinám soukromí a kvalitu života, která je dostatečná, aby tam mohli působit měsíce i léta,“ řekl Škvor.

Charita ČR dále pomáhá i ukrajinským běžencům na Moldavsku, kde rozdala například 3000 lékárniček nebo vybavila 12 ubytovacích center.

Česká charitní síť působí na Ukrajině dlouhodobě. Pomoc se původně soustředila především na sociální služby, zdravotnictví a vzdělávání, ale také na podporu lidí zasažených konfliktem ve východní části země. Pomoc uprchlíkům v Česku pak nabízejí především lokální charity, které pomáhají zajistit ubytování, potraviny, hygienické potřeby a další nezbytnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář