Chodov bude spravovat již druhý kostel ve městě, čekají ho opravy

Chodov (Sokolovsko) – Chodov na Sokolovsku získá do svého majetku evangelický kostel v centru města. Po kostelu svatého Vavřince jde o druhou církevní památku, kterou bude město spravovat. Na bezúplatném převodu se radnice domluvila s místním farním sborem. Kostel nyní čekají opravy v řádech milionů korun, řekl dnes novinářům chodovský starosta Patrik Pizinger (Místní).

„Je to obdobné rozhodnutí jako před 18 lety s naším katolickým kostelem. Kostel si převezmeme do svého majetku s tím, že i nadále tam bude sbor fungovat tak, jak je zvyklý. My postupně zajistíme opravu jeho fasády, střechy a rekonstrukci vybavení, jako jsou třeba varhany,“ řekl Pizinger.

Kostel je podle něj v celkem dobrém stavu. S opravami chce město začít již v příštím roce. Financovat je chce za přispění dotací. Provozní náklady vyjdou město na desítky tisíc korun.

Město tak získá další prostor, kde se budou moci konat koncerty nebo přednášky. Místo zde najde několik desítek návštěvníků. Dosud může město ke kulturním akcím využít nově vybudovanou uměleckou školu či kostel svatého Vavřince.

Pseudorománská památka je od roku 2018 na seznamu kulturních památek a je sídlem farního sboru Českobratrské církve evangelické. Základní kámen byl položen v roce 1906 o rok později byl kostel vysvěcen. Kostel vyprojektoval saský architekt Julius Zeissig, podle jeho projektů vznikly v regionu například i evangelické kostely v Nejdku nebo v Sokolově. Z původních tří zvonů se v kostelní věži dochoval pouze jeden.

Kromě evangelického kostela jsou v Chodově další čtyři nemovité kulturní památky, kostel svatého Vavřince, mariánský sloup, socha svatého Šebestiána a boží muka. Kulturní památkou je dále například zvon Jan Vilém nebo křížová cesta v kostele svatého Vavřince.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. ledna 2022 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář