Chybějící finance či málo studentů. Od pandemie bylo v USA uzavřeno 18 křesťanských univerzit 

Malý počet studentů, finanční problémy a pandemie znamenaly konec.

Studentka prvního ročníku Iowa Wesleyan University Emma Soukupová se rozplakala, když se dozvěděla, že její škola, 181 let stará metodistická instituce, bude na konci tohoto semestru uzavřena.

Deníku Des Moines Register řekla, že měla pocit, jako by její domov zdevastovalo tornádo. Zavolala svému otci. „Nevím, co mám dělat,“ řekla mu.

SOUVISEJÍCÍBěhem několika dní se přihlásilo 80 tisíc lidí. Půjde o jednu z největších evangelizačních akcí v historii USA

Není jediná.

Podle nové studie Higher Ed Dive se od začátku pandemie Covid-19 uzavřely nebo sloučily tři desítky vysokých škol. Osmnáct z nich je křesťanských, včetně metodistických, luteránských, římskokatolických nebo baptistických. V jednu chvíli tu byly – zdánlivě pevné jako budovy, s posláním integrovat víru a vzdělání, plné nadějí a ambicí studentů – a pak náhle skončily.

Magazín Christianity Today píše, že před pandemii byly všechny školy malé a bojovaly s problémy. Čelily ničivým demografickým změnám, klesajícímu počtu žáků, vnitřním konfliktům, které ještě zhoršovaly probíhající krize, a především neúprosným finančním problémům. Některé z nich by byly zcela jistě zavřeny i bez celosvětové ekonomické a zdravotnické krize. Pro jiné byl koronavirus poslední prudké tornádo, které je převálcovalo.

„Malé instituce jsou buď odolné, nebo zaniknou,“ řekl Christianity Today David Fincher, ředitel Central Christian College of the Bible, která se v roce 2022 stala součásti St Louis Christian College. „Odolnost získáte jen tehdy, když se objeví ničivá bouře.“

V Michiganu zaznamenala hlavní luteránská univerzita nástup bouře ve statistikách středních škol. Školy v regionu navštěvovalo stále méně studentů, což přineslo další neblahé trendy, a stále méně jich také maturovalo. Mezi těmi, kteří střední školu dokončili, projevoval zájem o studium na vysoké škole stále menší počet mladých lidí.

Finlandia University, kterou v roce 1896 založili luteránští dřevorubci a těžaři mědi, minulý měsíc oznámila, že v roce 2023 ukončí svou činnost.

Všechny křesťanské školy, které byly od začátku pandemie uzavřeny, byly malé. Některé velmi malé. Mnoho lidí na těchto školách oceňovalo jejich intimitu, kterou vytvářely pro své studenty. Ale také je to činilo zranitelnými vůči jakémukoli poklesu počtu zájemců o vzdělávání.

MacMurray College, škola spojená s metodisty v Illinois, měla v roce 1980 736 studentů. Jeden z lidí, kteří ji tehdy navštěvovali, řekl listu Detroit Free Press, že se mu to líbilo. „V kampusu jste mohli znát téměř každého,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum:30. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář