Čína odstraňuje slova Bible, Bůh a Kristus z klasické dětské literatury

Peking – Čínské úřady se ve své snaze mít křesťanství více pod kontrolou, se rozhodly vymazat slova jako „Bible“, „Bůh“ a „Kristus“ z klasických dětských příběhů, včetně Robinsona Crusoe.

Čínské ministerstvo školství nedávno představilo novou školní učebnici, která má pomoci studentům pátých ročníků „porozumět jiným kulturám.“ V učebnici je podle The Chrisian Post několik populárních příběhů zahraničních spisovatelů, včetně Robinsona Crusoe nebo Děvčátka se sirkami. Každý příběh je však cenzurován, aby se odstranil jakýkoli náboženský odkaz.

V klasickém románu Daniela Defoe z 18. století objevil trosečník Robinson Crusoe tři Bible ve ztroskotané lodi, které poté použil jako svůj morální kompas. Čínská verze však eliminuje slovo „Bible“, namísto toho uvádí, že Crusoe se inspiroval „několika knihami.“

Příběh Vaňka od Čechova obsahuje pasáž, ve které se v kostele říká modlitba, během níž se několikrát zmiňuje slovo „Kristus“. V čínské verzi je tato část vynechána a každý výskyt slova Kristus byl vymazán.

Asia News poznamenává, že cenzura křesťanských náboženských prvků není ničím novým. V roce 2018 čínská vládnoucí komunistická strana oznámila pětiletý plán, jak učinit křesťanství kompatibilnější se socialismem.

„Existují návrhy, aby nová Bible nevypadala západně a měla by vypadat více čínsky a odrážet čínskou etiku konfucianismu a socialismu,“ řekl podle The Christian Post Bob Fu, zakladatel organizace ChinaAid.

Kromě toho Bible již není k dispozici pro online nákup a úřady nedávno podle International Christian Concern uvěznily sedm zaměstnanců obchodu s elektronikou za prodej zvukových nahrávek s biblickým textem.

Open Doors řadí Čínu na 27. místo, pokud jde o pronásledování křesťanů na seznamu World Watch 2019.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum. 20. srpna 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář