Čína podle londýnské komise dál nuceně odebírá orgány vězňům

Londýn – Čínské úřady dál pokračují v nuceném odebírání orgánů k transplantacím od vězňů svědomí. Podle agentury Reuters k tomu v pondělí dospěla nezávislá komise právníků a odborníků se sídlem v Londýně. Mezi oběťmi jsou podle ní především členové duchovního hnutí Fa-lun-kung, které je v Číně zakázané.

Peking opakovaně popírá obvinění ze strany organizací pro lidská práva ohledně násilného odebírání orgánů politickým vězňům. Odebírání orgánů od popravených vězňů Čína podle svých slov ukončila v roce 2015.

„Odebírání orgánů vězňům svědomí se v Číně praktikuje dlouhou dobu a týká se velkého množství obětí,“ uvedl nicméně v pondělí takzvaný Čínský tribunál, jehož předsedou byl Geoffrey Nice známý jako žalobce ze soudu s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem. „Existují nepochybné důkazy, že čínské úřady v těchto praktikách nadále pokračují,“ dodal.

Důkazy komise získala od lékařských expertů, vyšetřovatelů zaměřených na dodržování lidských práv a z dalších zdrojů. Podle ní je „jisté, že členové hnutí Fa-lun-kung jsou zdrojem – pravděpodobně dokonce hlavním zdrojem – násilně odebíraných orgánů“.

Pronásledování tohoto duchovního hnutí začalo v Číně v roce 1999, kdy se řady Fa-lun-kungu rozrostly na desítky milionů následovníků a čínské úřady ho začaly vnímat jako ohrožení komunistické strany, uvedl deník The Guardian. Tisíce členů hnutí byly od té doby uvězněny.

Podle komise jsou obětí zločinů proti lidskosti a mučení také příslušníci muslimské menšiny Ujgurů, o odebírání orgánů těmto vězňům ale nejsou tak spolehlivé důkazy.

Čína odmítá sdělit, kolik vězňů každoročně popraví. Organizace Amnesty International odhaduje, že jejich počet jde do tisíců, což je podstatně víc než ve všech ostatních zemích světa dohromady.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Human Right Watch – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář