Čína: Úřady nechaly zbourat klášter

Peking – Policejní zásah v noci na 19. prosince přinutil řeholnice v čínském městě Cicikar, aby během hodiny opustily svůj klášter. Úřady klášter a komunitu považovaly za ilegální, neboť se jednalo o součást podzemní církve. Biskup Wei Jingyi později řekl, že řeholní sestry už našly jiné místo k životu.

Policie při svém zásahu klášter napůl zbourala. Biskup Wei Jingyi uvedl, že řeholnicím se podařilo přesvědčit úřady, aby zachovaly část budovy, která sloužila jako kaple a rezidence. Ostatní části kláštera byly zbourány.

Policie vstoupila do budovy kláštera před půlnocí a nařídila řeholnicím, aby během hodiny klášter opustily. Mezitím policie a najatí dělníci začali ničit okenní rámy, dveře a další vybavení budovy. Řeholnice obdržely příkaz k nucenému vystěhování až ráno.

Demoliční práce pokračovaly během dne, přičemž biskup s kněžími a věřícími se pokoušeli najít s úřady schůdný kompromis. Podle místních úřadů se jednalo o ilegální stavbu, kde se konala nepovolená shromáždění. Komunity řeholnic byla součástí podzemní církve a biskup Wei Jingyi nebyl uznán čínskou vládou, ačkoliv měl dobré vztahy s místními úřady.

Někteří věřící zdůraznili, že policie přišla se záměrem zničit vše. Podle nich bylo cílem operace vytvářet tlak na podzemní církev, aby se nechala registrovat vládou. Biskup Wei Jingyi později oznámil, že „problém je vyřešen“, a že řádové sestry našly jiné místo k životu. Pouze část ze zbytků zničeného objektu zůstane v majetku řeholnic.

 

Zdroj: AsieNews, cirkev.cz   Foto: YouTube 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář