Čína zavřela či přestavěla stovky mešit na severu země, uvádí HRW

Peking – Čínská vláda rozšířila uzavírání mešit z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang do dalších regionů. Ve své nové zprávě to tento týden uvedla organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW). Podle ní byly v poslední době uzavřeny nebo stavebně pozměněny stovky mešit v severočínské Chuejské autonomní oblasti Ning-sia a v severní provincii Kan-su, kde žije mnoho muslimů.

Zpráva HRW, která vychází z výpovědí svědků, ze satelitních záběrů i z veřejně dostupných dokumentů, uvádí, že místní úřady u řady mešit odstranily výrazné architektonické rysy jako minarety a kupole, aby stavby vypadaly více „čínsky“.

SOUVISEJÍCÍ Papež schválil biskupa v Šanghaji, jehož jednostranně jmenovala Čína

Čínský prezident Si Ťin-pching v roce 2016 vyzval k „počínštění“ jednotlivých náboženství, a zahájil tak kampaň zaměřenou především na oblast Sin-ťiang, v níž žije více než 11 milionů Ujgurů a příslušníků dalších muslimských menšin, napsala agentura AP. OSN loni uvedla, že Čína by se v Sin-ťiangu mohla dopouštět zločinů proti lidskosti. Podle odhadů byl více než milion členů ujgurské menšiny poslán do internačních táborů, kde se stali obětí nucené práce, násilné politické agitace i mučení.

Podle zprávy HRW ale čínské úřady protimuslimskou kampaň rozšířily i za hranice Ujgurské oblasti a v rámci takzvané „konsolidace mešit“ uzavřely či zničily množství islámských svatyň nebo je upravily k sekulárnímu využití.

Čínské ministerstvo zahraničí na dotaz AP ohledně kampaně sdělilo, že přikládá ochraně a rekonstrukci mešit velký význam . „Příslušné organizace by měly přestat vydávat neobjektivní zprávy namířené proti Číně a přestat používat náboženské otázky k politickým manipulacím a očerňování,“ dodalo ministerstvo.

„Uzavírání, demolice a měnění původního účelu mešit je součástí systematické snahy omezit praktikování islámu v Číně,“ podotkla představitelka HRW pro Čínu Maya Wangová.

V obcích Liao-čchiao a Čchhuan-kchou v provincii Ning-sia úřady odstranily kupole a minarety všech sedmi mešit a u tří z nich zbouraly i jejich hlavní budovu, informuje zpráva HRW s odkazem na videonahrávky a fotografie na internetu, které byly srovnány se satelitními záběry. Mešity byly zničeny mezi roky 2019 a 2021.

V dokumentu z března 2018, který vydala radnice města Jin-čchuan, metropole oblasti Ning-sia, úřady žádají přísnou kontrolu počtu a rozsahu náboženských staveb. Požadují také, aby mešity přijaly „čínský architektonický styl“.

Úřady více než milionového města Čung-wej v roce 2019 informovaly, že „pozměnily 214 mešit a dalších 58 konsolidovaly“. Zakázaly také činnost 37 „nelegálně registrovaných náboženských míst“.

Likvidace mešit byla zaznamenána i na dalších místech v Číně. Například v květnu se ve městě Na-ku v provincii Jün-nan střetli demonstranti s policií kvůli plánované demolici kupole místní mešity, napsala agentura AP.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – prezident Si Ťin-pching

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář