Čínská vlastenecká církev bude vést věřící v souladu s plány komunistické strany

Prosinec byl pro křesťany v Číně nejnáročnějším a zároveň nejnadějnějším měsícem.

Před Vánocemi se v Pekingu konal 11. národní křesťanský kongres (NCCC). Kongres s pětiletým mandátem zvolil nové vedoucí představitele státem schváleného Národního výboru vlasteneckého hnutí a nominální Čínské křesťanské rady. Nejvyšší politický poradce a člen politbyra Wang Huning pověřil tyto skupiny přísným dohledem nad církvemi a zachováním neochvějné věrnosti Komunistické straně Číny.

SOUVISEJÍCÍOpen Doors ve výroční zprávě varuje před dramatickým nárůstem pronásledování křesťanů

Magazín Christianity Today informuje, že na pokyn strany přijala NCCC nový pětiletý plán, jehož cílem je „pokračovat v podpoře sinizace křesťanství a dobře řídit čínské církve v souladu se socialistickou společností“. Mezitím nový a rozsáhlý zákon o vlastenecké výchově, který vstoupil v platnost 1. ledna, vyžaduje, aby náboženští vůdci vedli vlasteneckou výchovu a řídili své náboženství socialistickými zásadami komunistické strany.

Pronásledování je i nadále reálné

V průběhu prosince se úřady opět usilovně snažily omezovat vánoční oslavy v kostelech i mimo ně, zakazovaly studentům a dalším osobám účast na vánočních aktivitách a zadržely některé vedoucí domácích církví, aby jim zabránily v pořádání shromáždění.

Přesto většina církví, a to jak oficiálně schválených církví, tak neregistrovaných domácích církví, pořádala na Štědrý den a na Boží hod bohoslužby. Online evangelizační galavečery pekingské církve Sion a dalších domácích církví na Zoomu a dalších platformách měly vysokou uměleckou kvalitu. Křesťané se na sociálních sítích diskrétně podělili o to, že církevní představitelé pokřtili řadu nových věřících navzdory současné „kruté zimě“ pro církve v Číně.

Tato „zima“ začala před necelými pěti lety. V prosinci 2018 státní úředníci a policie uzavřeli církev Early Rain Covenant Church v Čcheng-tu, zadrželi několik církevních vedoucích a o rok později odsoudili jejího pastora Wang I k devíti letům vězení za trestné činy „podněcování k podvracení státní moci“ a „nezákonné podnikatelské činnosti“. Tento zásah byl součástí kampaně na likvidaci domácích církevních sborů v rámci nové náboženské politiky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. ledna 2024 Foto: Open Doors – pastor Wang I

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář