Křesťan dnes

Čínské orgány zadržely katolického biskupa a několik kněží, seminaristům zakázaly pokračovat ve studiu

Čínská policie zatkla katolického biskupa a sedm kněží v provincii Che-pej. Jedná se tak jen o další z nesčetných kroků Pekingu při omezovaní náboženské svobody v zemi.

Podle informací portálu Premier byli duchovní spolu s blíže neurčeným počtem studentů semináře údajně zadrženi 20. května za „porušení nových předpisů země o náboženských záležitostech“.

SouvisejícíReport: Čína páchá zločin proti lidskosti

Biskup Joseph Wei-žu měl být zatčen poté, co se diecéze rozhodla využít opuštěnou továrnu jako seminář. Britský křesťanský portál dodává, že čínské orgány neuznávají místní katolickou diecézi. Biskup Žang byl tajně vysvěcen v roce 1991 bez schválení státem kontrolované biskupské konference.

K zadržení biskupa, kněží a seminaristů došlo po zavedení nových administrativních opatření týkajících se osob pracujících v duchovní službě, která v Číně vstoupila v platnost 1. května. Nová nařízení zahrnují požadavky na kvalifikaci do duchovní služby. Článek 16 stanoví, že katoličtí biskupové musí být schváleni a vysvěceni čínskou katolickou biskupskou konferenci schválenou státem.

Asia News uvádí, že biskup a kněží jsou drženi na samotce. Zatčení studenti byli posláni zpět k rodinám a údajně jim bylo zakázáno pokračovat ve studiu teologie.

Prezident Mervyn Thomas z organizace Christian Solidarity Worldwide ve svém prohlášení uvedl: „CSW odsuzuje tato zatčení, která následují po zavedení nových předpisů o zaměstnancích církve, a zdá se, že se jen potvrzují obavy o omezení aktivit náboženských komunit. Žádáme okamžité a bezpodmínečné propuštění těchto křesťanů a všech osob zadržovaných v celé Číně kvůli jejich náboženskému přesvědčení. Rovněž doporučujeme mezinárodnímu společenství, aby upozornilo na tento a další případy svévolného zadržování a obtěžování náboženských vůdců, včetně Žanga Chunlej z Church of Love a pastora JangaHua z kostela Living Stone.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Mezi nejhlasitější kritiky čínského režimu patří emeritní biskup z Hongkongu Joseph Zen, který také nesouhlasil s dohodou mezi Vatikánem a Čínou o jmenování biskupů. Upozorňoval, že s komunistickým režimem není možné vyjednávat a poukazoval na bolestivou zkušenost věřících, která mnohé stála život nebo roky strávené ve vězení.

 Peking utahuje šrouby také v Hongkongu, kde ve vězení sedí množství politických aktivistů včetně jednoho z lídrů protestů Joshua Wonga, který se hlásí ke křesťanství. Nedávno jsme informovali, že předseda místní baptistické komunity utekl do Velké Británie z obavy o svoji bezpečnost.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version