Čínský velvyslanec v Izraeli přirovnal cestovní omezení kvůli koronaviru k odmítání židovských uprchlíků v době holocaustu

JERUZALÉM – Čínský velvyslanec v Izraeli v neděli 2. února přirovnal uzavření všech typů hraničních přechodů v zemi pro čínské občany k odmítání evropských židovských uprchlíků v době holocaustu. Izraelská cestovní omezení vešla nedávno v platnost kvůli novému koronaviru, který se začal šířit z Číny.

Velvyslanec Dai Yuming na anglofonní tiskové konferenci v Tel Avivu sdělil, že „omezení nebo zákaz vstupu čínských občanů“ mu připomínají „staré časy a staré příběhy, které se odehrály za druhé světové války a holocaustu, nejtemnějších dní v dějinách lidstva“. „Miliony Židů bylo zabito a mnoho přišlo o život, když se snažili najít pomoc v jiných zemích. Jen velice málo jich Židům otevřelo své dveře a Čína byla jednou z nich,“ připomněl Yuming. Ambasáda se později téhož dne za tato slova omluvila.

V prohlášení čínské ambasády stálo, že zde nebyl „jakýkoliv úmysl porovnávat temnou dobu holocaustu se současnou situací a snahami, kterými se izraelská vláda snaží ochránit svoje občany.“ „Chtěli bychom se omluvit, pokud někdo pochopil naši zprávu špatně,“ napsalo čínské velvyslanectví v Izraeli.

Izrael pozastavil všechny přímé lety s Čínou ve čtvrtek a izraelské ministerstvo zdravotnictví nařídilo hraniční kontrole, aby nevpouštěla do země cizí občany, kteří navštívili Čínu během minulých dvou týdnů. Izraelští občané, jež v uplynulých čtrnácti dnech v Číně pobývali, byli instruováni k dvojtýdenní domácí karanténě.

Má se tak zabránit případnému šíření viru, který už zabil 300 lidí a tisíce dalších jím onemocnělo. Podle čínské národní zdravotnické komise počty nakažených překonaly 14 550 případů. Většina jich byla zaznamenána v Číně, ale 150 případů se objevilo v dalších 22 zemí světa.

 

Autor: Ztis. cz  Datum: 3. ledna 2020  Foto: Wiki – Obyvatelé čínského města Wuhan stojí v době rozmachu koronaviru frontu před lékárnou. Ilustrace.

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář