Církev a vliv evangelia na italskou mafii

Palermo – Počátkem května při vyřizování účtů mafie na náměstí italské Neapole byl zabit muž, ale některé kulky zasáhly čtyřletou dívku, která se tam nacházela.

Podle Národního statistického institutu v Itálii (Istat) bylo v letech 1983 až 2017 v různých regionech Itálie registrováno 6 663 trestných činů souvisejících s mafii. To představuje 22% z celkového počtu trestných činů spáchaných na celostátní úrovni, informuje Evangelical Focus.

„Oficiální údaje italské vlády ukazují, že v posledních letech došlo k poklesu trestních činů spojených s mafii,“ řekl Giuseppe Rizza, koordinátor italské evangelikální aliance, španělskému zpravodajskému serveru Protestante Digital. Podle údajů Světové banky se „černá ekonomika rovná 23% HDP a na jihu Itálie stoupá na 30%“, dodává Rizza.

„Přátelé ze Sicílie mi říkají každodenní zážitky, které ukazují, že mafie je naživu a ovládá různé oblasti společnosti a politické moci,“ vysvětluje novinářka Verónica Rossato.

Význam mafie se v průběhu let změnil, poznamenal Rizza a dodává, že za růstem vlivu mafie byla reakce na rychlý sociální a ekonomický přechod na počátku 19. století, kdy byla na Sicílii nová poptávka po ochraně a bezpečnosti.

„Bezpečnost poskytovaná státem byla velmi vzácná a nepokoje byly rozšířené, takže skupina zoufalých lidí, vojáků z Bourbonské armády, nezaměstnaných mužů, kteří pracovali pro feudální pány, se setkala s rostoucí poptávkou po ochraně,“ poznamenal.

„Dnes se však mafie definovaná jako organizovaná zločinecká skupina. Navzdory svému vývoji a změnám jsou mafiánské skupiny schopné proniknout do globálních ekonomik, přičemž zůstávají zakořeněny na svém území,“ říká Rizza.

Italští evangelikální křesťané nemají žádný plán pro boj v této otázce, ale také uznávají, že církve se této skutečnosti nemohou vyhnout a ignorovat ji. „V poslední době vedle kostela vybuchla bomba, protože dvě manželky gangsterů chodily na bohoslužby“, vysvětluje jeden ze zdrojů pro Protestan Digital.

Všichni dotazovaní lidé souhlasí s tím, že modlitba, evangelizace, půst a kázání jsou nástroje, které musí být použity k navázání vztahů s oběťmi a členy mafie. „Dělat něco ve veřejné sféře znamená mít zavřené dveře“. Proto „musíme apelovat na osobní evangelizaci, modlit se a věřit v práci, kterou Duch svatý dělá mezi těmito lidmi,“ poznamenal Rizza.

Katolická církev a mafie

„Na první pohled se zdá být nelogické spojovat víru založenou na lásce s krvavými organizacemi, ale mafie obecně zachází s katolickými symboly a praktikami se zvláštní péčí, od obřadu křtu až po pohřeb“, řekl Antonio Esposito v digitálním časopise Ius in itinere v prosinci 2018. „Mafiánské skupiny neustále usilují o legitimitu a soulad s kulturou místa, které vede k účasti na rituálech a náboženských obřadech“, napsal.

Rizza souhlasí a varuje, že „mafie se snaží ukrást symboly víry a pseudohodnoty, kde může“ a připomíná prohlášení sicilské biskupské konference z roku 1994, které objasňuje, že „ účast v strukturách mafie je neslučitelná s evangeliem Ježíše Krista.“ „Toto tvrzení bylo několikrát zopakováno, ale na místní úrovni přetrvávají pochybnosti a proces změny se jeví jako dlouhý a problematický,“ uzavírá.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons: Palermo – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář