Církev československá husitská připomíná 100 let od svého vzniku

Praha – „100 let služby Bohu a 100 let pomoci člověku.“ Pod tímto mottem slaví Církev československá husitská 100. výročí od svého historického vzniku 8. 1. 1920. V Národním domě na Smíchově na jednání reformních katolických kněží v čele s dr. Karlem Farským bylo rozhodnuto o založení nové křesťanské církve národního charakteru. K jejímu vyhlášení došlo dne 11. 1. 1920 v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.

Církev československá husitská se hlásí k tradici starokřesťanské, cyrilometodějské, navazuje na učení Mistra Jana Husa, úsilí reformační, odkaz Jana Amose Komenského, hnutí modernistické i duchovní a humanitní odkaz Tomáše G. Masaryka.

V sobotu 11. 1. od 14.00 hod. se uskuteční Slavnostní bohoslužba v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze, kterou bude přenášet v přímém přenosu Česká televize. Sloužit bude celý biskupský sbor Církve československé husitské pod vedením patriarchy ThDr. Tomáše Butty.

Po skončení bohoslužby položí její účastníci květiny k soše M. J. Husa na Staroměstském náměstí.

Bohoslužby se zúčastní významní zástupci ekumenického, společenského, akademického a politického života z České republiky i ze zahraničí. Účast potvrdili například generální tajemník Světové rady církví dr. O. F. Tweit, velvyslanci Německé spolkové republiky a Maďarska, první místopředseda vlády České republiky a ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, senátor Pavel Fišer, starostka Sokola Hana Moučková, předseda Československé obce legionářské plk. Pavel Budinský, předseda Ekumenické rady církví v ČR a synodní senior ČCE Daniel Ženatý, římskokatolický biskup Václav Malý, římskokatolický biskup Tomáš Holub, hlavní vojenský kaplan AČR Jaroslav Kníchal a další osobnosti.

Někteří z hostů světových, evropských a českých organizací převezmou z rukou patriarchy Butty pamětní medaili k 100. výročí Církve československé husitské při následujícím slavnostním společenském setkání v Brožíkově sále pražského magistrátu na Staroměstské radnici.

V tomto sále jsou umístěny velké nástěnné obrazy Jan Hus na Kostnickém koncilu a Zvolení Jiřího z Poděbrad českým králem.

Svoji dějinnou cestu, přínos a současný úkol ve společnosti vyjadřuje Církev československá husitská ve svém prohlášení „Církev a společnost. Slovo k 100. výročí CČSH.“

„Touha napravit narušené mezilidské vztahy v církvi i ve společnosti ji vedla k demokratizaci církevní instituce, k účasti laiků na církevní správě, k překladu bohoslužby a obřadů do mateřského jazyka a k budování rozsáhlé sociální a charitativní práce, vzdělávací a osvětové činnosti, k umělecké tvorbě a dalším aktivitám, které si našly široké pozitivní odezvy a jež naplnily Duchem Kristovým řadu snah mladé republiky … Od obnovení demokracie v globalizované a názorově pluralitní společnosti se snaží účinněji naplňovat povolání ke hlásání Božího slova, hájit křesťanské hodnoty, zejména hodnotu lásky k Bohu a k bližnímu, a na nich stavět nové formy společenského života a mezilidských vztahů.“

 

Tisková zpráva  Datum: 8. ledna 2020  Foto: Wikipedie – Kostel Husova sboru dr. Karla Farského v Praze na Smíchově

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář