Církev chce opravit klášter u Králík, žádá o dotace

Králíky – Římskokatolická církev připravuje opravu kláštera na Hoře Matky Boží u Králík na Orlickoústecku. Areál je od roku 2018 národní kulturní památkou. Náklady by měly být 70 milionů korun, diecéze žádá o evropskou dotaci. Práce by mohly začít nejdřív v příštím roce, uvedlo pardubické hejtmanství v tiskové zprávě.

Většinu nákladů by měla pokrýt dotace z Integrovaného operačního programu, o kterou diecéze žádá. Hejtmanství patrně církvi finančně pomůže.

SOUVISEJÍCÍ Kanonie pokračuje v obnově kláštera v Nové Říši, letos dojde i na Rajský dvůr

„Pardubický kraj bude připraven tento projekt finančně podpořit, protože klášter je unikátní církevní památkou celorepublikového významu i významným turistickým cílem. Bohužel se ale v posledních letech jeho technický stav zhoršil, takže je nutné s tím něco dělat,“ uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Podle biskupa Jana Vokála kraj velmi dbá na ochranu kulturního dědictví včetně duchovních památek, a zohledňuje, že nejsou jen vzpomínkou na minulost, ale stále slouží lidem v regionu. Biskupství královéhradecké spravuje církevní záležitosti ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Poutní areál u Králík patří římskokatolické církvi od roku 2013. Dřív patřil redemptoristům, jimž byl v roce 1990 navrácen. Královéhradecká diecéze komplex převzala v roce 2013 právě od řádu redemptoristů.

Poutní komplex založil na sklonku 17. století králický rodák Tobias Jan Becker. Celý areál i s kostelem byl dokončen v roce 1710. V polovině 19. století klášter vyhořel. Z barokní výzdoby mnoho nezůstalo. Opravy trvaly pouhý rok, vybavení se obnovilo až na konci století v novorenesančním stylu.

Němci za druhé světové války využívali sousední Poutní dům. V roce 1950 komunistický režim v klášteře zřídil internační tábor pro mužské řeholníky. Poutní areál se věřícím znovu otevřel v roce 1968.

Klášter duchovní správa postupně opravuje i bez větších dotací. Od roku 2020 je rekonstruovaný Poutní dům, kde je k dispozici ubytování i restaurace. Přebudovaný je vstup do poutního areálu. Je tam také návštěvnické centrum s prodejnou. Z bývalých garáží vznikla nová vstupní brána se zastřešeným posezením.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – kláštera na Hoře Matky Boží u Králík

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář