Církev v Tulse si připomněla 100 let od masakru černošských obyvatel

Kniha může na první pohled vypadat, jako by se jednalo jen o seznam jmen a čísel, ale metodistický pastor Robert Turner, který vede afroamerickou kongregaci, je přesvědčen, že je to více než jen to.  „Je to kniha naší historie, kterou si dnes stále potřebujeme připomínat,“ řekl Turner pro Christianity Today. „Je to příběh lidí, kteří měli víru v Boha.“

V americkém městě Tulsa se 1. června zastavil život, aby si připomnělo 100. výročí rasově motivovaného masakru. V roce 1921 zabili bílí Američané stovky černochů a úplně zničili prosperující černošskou čtvrť.

Když násilnosti skončily, byla Greenwood Avenue – centrum tehdejší afroamerické komunity – v troskách. Dav zaslepen nenávistí zdemoloval čtyři hotely, dvě redakce novin, osm lékařských ordinací, sedm holičství, půl tuctu realitních kanceláří a půl tuctu kostelů. Jedním z poškozených chrámů byla také církevní budova afroamerických metodistů.

Jediné, co z budovy zbylo, byl suterén, který byl také vážně poškozen. Tamní kongregace se ale rozhodla kostel znovu postavit. Při té příležitosti vznikla kniha připomínající všechny lidi, kteří se na stavbě svými finančními dary podíleli.

Když se pastor Turner dívá na ten záznam, připomíná mu to biblické rodokmeny a starozákonní knihu Numeri, kde Bůh řekl Mojžíšovi, aby zapsal jména lidí, kteří mu pomáhali, a aby spočítal a zaznamenal jména těch, kteří odešli z otroctví v Egyptě.

„Nepovažuji to za jednu z těch sexy a nejvíce citovaných částí Bible,“ řekl CT Turner, „ale genealogie v knize Numeri nám ukazuje historii lidí.“

Když Turner nastoupil jako pastor do sboru Vermon, našel záznamy poškozené ve velmi zlém stavu. Při podrobném studiu nalezl příběhy víry jednotlivců, kteří přišli o všechno. „Někteří z nich přišli při masakru v roce 1921 o své blízké a přátele, ale přesto se vrátili do kostela,“ říká pastor Turner.

Pomocí Muzea Bible se unikátní zápisky podařilo zrekonstruovat a dalším generacím budou vyprávět o utrpení a obětavosti místní afroamerické komunity, která se podílela na obnově duchovního a společenského života v Tulse.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. června 2021 Foto: Wjkipedie – masark v Tulse

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář