Církevní památky ve Zlínském kraji letos s průvodci viděl rekordní počet lidí

Zlín – Církevní památky ve Zlínském kraji letos v doprovodu vyškolených průvodců navštívilo přes 111.000 lidí. Bylo jich téměř o 19.000 více než loni, uvedla v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Soňa Ličková. Projekt Otevřené brány nabízející bezplatné prohlídky kostelů a kaplí funguje v regionu od roku 2009, letošní zájem návštěvníků byl rekordní. Ve skončené sezoně se do něj zapojilo 30 sakrálních památek, o čtyři více než v roce 2022.

Otevřené brány se podle krajské radní Zuzany Fišerové (Piráti) za roky svého fungování staly nedílnou součástí kulturní nabídky Zlínského kraje. „Jsou příkladem úspěšného projektu, který vzbuzuje zájem široké veřejnosti. Chrámy zařazené do projektu poskytují návštěvníkům příležitost seznámit se s jejich architektonickým i duchovním bohatstvím i jedinečnými příběhy, které jsou dokladem o bohaté historii. Otevřené brány nabízí příchozím také prostor pro zklidnění, uvolnění a rozjímaní,“ uvedla Fišerová.

SOUVISEJÍCÍCírkevní památky ve Zlínském kraji znovu otevřou své brány

Mezi sakrální památky s největší návštěvností patří v regionu tradičně poutní bazilika na Svatém Hostýně, kroměřížské kostely nebo kostel svaté Rodiny v Luhačovicích. V roce 2009, kdy projekt začínal, se do něj zapojilo devět kostelů, zavítalo do nich tehdy asi 40.000 návštěvníků. „V nedávno zakončené sezoně si sakrální památky s výkladem 160 vyškolených průvodců prohlédlo více než 111.000 návštěvníků, z toho bylo přes 101.000 z České republiky a 10.000 ze zahraničí,“ uvedla Fišerová.

Otevřené brány nabízejí zájemcům od května do konce září příležitost bezplatně si prohlédnout kostely mimo dobu pravidelných bohoslužeb. Navíc jsou jim k dispozici průvodci, kteří jim zprostředkují informace o historii místa a kulturní hodnotě konkrétní památky, ale také o náboženské podstatě a symbolice vnitřního uspořádání a výzdoby. Mezi průvodci převažují studenti a aktivní senioři. Otevřené brány pořádá Zlínský kraj ve spolupráci s farnostmi, městy, obcemi a dalšími partnery.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář