Církevní představitel zatčen v Súdánu za kázání evangelia muslimům

Podle místní křesťanské organizace v jihovýchodním Súdánu úřady v pátek zatkly církevního představitele za kázání evangelia muslimům.

Podle tiskového prohlášení místního Všeobecného svazu křesťanské mládeže byl Yousif Ayoub Hussein Ali zadržen během bohoslužby pod širým nebem ve městě Ad-Damazin.

SOUVISEJÍCÍExtrémisté zastřelili v Súdánu čtyři křesťany, včetně pastora

Portál Christian Post informuje, že Ali byl obviněn z podněcování náboženské nenávisti a kázání muslimům, ačkoli v Súdánu neexistuje žádný zákon zakazující hlásání vlastní víry. Uvedl to místní zdroj, jehož jméno není z bezpečnostních důvodů zveřejněno. Muslimové z oblasti vyjádřili obavy, že jeho kázání povzbudí jejich děti ke konverzi, uvedl zdroj.

Zatčení porušuje náboženská práva a mezinárodní smlouvy, jichž je Súdán smluvní stranou, uvedl Všeobecný svaz křesťanské mládeže.

„Odsuzujeme toto neetické chování, které není v souladu s mezinárodními smlouvami,“ stojí v prohlášení organizace.

Přechodná civilně-vojenská vláda, která se dostala k moci po skončení třicetileté islamistické diktatury Umara al-Bašíra v roce 2019, postavila označování jakékoli náboženské skupiny za „nevěřící“ mimo zákon, a tím fakticky zrušila zákony o odpadlictví, podle nichž se opuštění islámu trestalo smrtí.

Po dvou letech pokroku v oblasti náboženské svobody v Súdánu a zrušení některých ustanovení šaríi (islámského práva) se s vojenským převratem 25. října 2021 vrátil přízrak státem podporovaného pronásledování.

Všeobecný svaz křesťanské mládeže označil Alího zatčení za pokračování systematického porušování práv křesťanů v Súdánu a vyzval k jeho okamžitému a bezpodmínečnému propuštění.

V žebříčku zemí, kde je nejtěžší být křesťanem, který Open Doors sestavuje pro rok 2023, se Súdán umístil na 10. místě (v předchozím roce byl na 13. místě), protože pokračovaly útoky nestátních aktérů a na místní úrovni nebyly přijaty reformy v oblasti náboženské svobody.

Počet křesťanů v Súdánu se odhaduje na 2 miliony, což představuje 4,5 % z celkového počtu více než 43 milionů obyvatel.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář