Extrémisté zastřelili v Súdánu čtyři křesťany, včetně pastora

Podle zdroje organizace Morning Star News byl 23. ledna v Súdánu zabit pastor a tři další křesťané, které zastřelili podezřelí islámští extremisté.

Súdánsko-americký pastor Ibrahim Kandr, Ismail Osman, Bašír Almaak a Ajoub Ibrahim trávili noc v Kadugli na cestě domů do Um Durein, když je útočníci mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní zastřelili, uvedl vedoucí místní církve.

SOUVISEJÍCÍ Útočníci v Nigérii zranili pastora a unesli 25 věřících

Portál Christian Today píše, že islámští extremisté, kteří terorizují lidi v oblasti od roku 2011, monitorují pohyb ve městě i mimo něj a pravděpodobně viděli, že tým duchovních přijíždí na noc, uvedl církevní vedoucí, jehož jméno není z bezpečnostních důvodů zveřejněno

Súdánští křesťané vyjádřili na sociálních sítích svůj šok a soucit.

Upřímnou soustrast rodině Božího služebníka Ibrahima a ostatním obětem,“ napsal jeden z křesťanů, který se představil pouze jako Komi.

Těla čtyř zabitých křesťanů byla převezena do Chartúmu, kde proběhne pohřeb.

Počet křesťanů v Súdánu se odhaduje na 2 miliony, což představuje 4,5 % z celkového počtu více než 43 milionů obyvatel.

Poté, co byl prezident Bašír v dubnu 2019 sesazen z úřadu trvajícího 30 let, se přechodné civilně-vojenské vládě podařilo zrušit některá ustanovení práva šaría. Postavila mimo zákon označování jakékoli náboženské skupiny za „nevěřící“, a tím fakticky zrušila zákony o odpadlictví, podle nichž se opuštění islámu trestalo smrtí.

Po převratu 25. října 2021 se křesťané v Súdánu obávají návratu nejrepresivnějších a nejtvrdších aspektů islámského práva. 

Súdán poprvé po šesti letech vypadl z první desítky, když se v roce 2021 umístil na 13. místě seznamu World Watch List. Zpráva Ministerstva zahraničí USA o mezinárodní náboženské svobodě uvádí, že podmínky se poněkud zlepšily díky dekriminalizaci odpadlictví od víry a zastavení bourání kostelů, ale ve společnosti stále převládá konzervativní islám; křesťané se potýkají s diskriminací, včetně problémů při získávání povolení ke stavbě církevních budov.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář