Co bude znamenat odchod Beth Moore pro největší protestantskou denominaci v USA?

Odchod vlivné evangelikální křesťanky Beth Moore z největší americké protestantské denominace, otevřel otázky o roli žen v církvi. Globální církev bez ohledu na denominaci stále více čelí výzvám, jak efektivně využít obdarování, které věřící ženy do církví přinášejí.

Courtney Moore vyrůstala jako baptistka  a předpokládala, že se vdá, bude mít děti a žít život ohraničený teologií biblického ženství, to znamená mít víru v Boha, být dobrá manželka a matka. Její život se odvíjel zhruba v tomto pořadí. Během studií na vysoké škole potkala svého manžela, vzali se a ona se ujala role pastorovy manželky, a nakonec se z ní stala matka tří dětí.

SouvisejícíBeth Moore se omluvila za podporu teologie komplementarismu. Byla to chyba, tvrdí nyní

„Opravdu jsem uvěřila příběhu, že dobrá křesťanka by měla být žena v domácnosti, a to je její skutečná hodnota,“ říká v rozhovoru pro Religion News Service.  „Neměla jsem vůbec žádné kariérní ambice, kromě toho, že jsem v domácnosti a vychovávám své děti.“

Asi před čtyřmi lety si uvědomila, že být žena v domácnosti není její silná stránka. Nebyla skvělá kuchařka a nedokázala v domácnosti udržovat pořádek. Našla si práci v neziskové organizaci, která inspiruje ženy v jejich osobním rozvoji, ať už v církvi nebo v sekulární společnosti.

Odchod Beth Moore od Jižních baptistů vnímá s rostoucí nespokojeností vícero žen. Courtney Moore, která má jen stejné příjmení jako Beth Moore, ale s ní není v žádném rodinném vztahu, je stále přesvědčena, že pozice pastora je určena mužům, vnímá jako nezdravé, že u amerických baptistů existuje představa, že dobrá křesťanka se uspokojí s životem v domácnosti. 

RNS připomíná, že Jižní baptisté mají v učení denominace, že pouze muži mohou zastávat roli pastýře. Denominace ale povoluje ženám vyučovat. Příkladem může být právě Beth Moore, která více než třicet let organizovala biblické semináře pro ženy.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V letničně-charizmatickém proudu je situace výrazně odlišná. Ve dvacátém století byl americký evangelikalismus ovlivněn několika výraznými osobnostmi ženského pohlaví. Kazatelka Aimee McPherson v první polovině dvacátého století dokázala vybudovat největší sbor ve Spojených státech, který navštěvovaly tisíce křesťanů.

Dnes by se dalo mluvit hlavně o Joyce Mayer, která po celých Spojených státech organizuje třídenní biblická vyučování. Její organizace Joye Mayer Ministries pomáhá ženám na okraji společnosti nebo bývalým prostitutkám. Její televizní pořady lze sledovat v několika desítkách zemí po celém světě.

Podle RNS se baptistická denominace v posledních 20 letech snaží řadou knih, konferencí a programů zdůraznit důstojnost tradičních genderových rolí. V roce 1979 byl teolog Stanley Gundry nucen rezignovat z Moody Bible Institute za podporu názorů své manželky, která v knize Woman Be Free obhajovala stejnou roli mužů a žen.

Profesorka Elizabeth Flowers z Baylor University se domnívá, že hnutí #MeToo a zprávy o sexuálním zneužívání v rámci baptistické denominace v USA mohou být hnacím motorem k posunu, i když vedení Jižních baptistů zůstává konzervativní. Nikdo však neočekává, že odchod Beth Moore přivede k podobnému rozhodní spoustu dalších žen. Odborníci říkají, že ženy, které chtěly být vysvěceny a vést sbory, již z denominace prostě odešly.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. dubna 2021 Foto: CC Search – Beth Moore

Tags: ,,,

3 Komentáře

 1. Jak se budou tvářit všichni ti „konzervativní“ muži, až se jich Hospodin zeptá:
  „Proč jste zakopali hřivny celé poloviny lidstva?“

  Odpověď
 2. Věřící ženy , které zůstaly na ocet, by s radostí přijaly poslání ženy-matky a hospodyně bez jakýchkoliv dalších ambicí, pokud by mohly vrátit život zpět.

  Odpověď
 3. Pardon, ale ten článek je trochu zmatený. proč je v titulku o Beth Moore, které v Česku snad nevyšla (bohužel) ani jedna kniha nebo biblické studie (jedny z nejlepších v USA), a přitom se v něm píše o dalších vučujicích ženách v církvi, z nichž v Česku je známá snad jen Joyce Mayer? A ta Cortney ten zmatek dokonává…

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář