Čtyři ze šesti nemocnic Plzeňského kraje mají duchovní, nově v Horažďovicích

Horažďovice – Čtyři ze šesti nemocnic, které patří Plzeňskému kraji, mají ve svém týmu vlastního nemocničního duchovního. Nově pomáhá pacientům nemocnice následné péče v Horažďovicích Jana Háková z kongregace Školských sester de Notre Dame. Sestra Jana je k dispozici všem pacientům, kteří potřebují duchovní podporu, jen tak si popovídat, mít chvilku u lůžka společnost, i když potřebují například pomoci s jídlem, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. Duchovní jsou k dispozici také v nemocnicích v Rokycanech, v Domažlicích a v Klatovech.

Horažďovická kaplanka dochází do nemocnice dva dny v týdnu. „Své poslání vnímám hlavně jako službu naslouchajícího ucha, a to jak pro pacienty, tak pro jejich příbuzné i pro personál, kterému bych ráda poděkovala za milé přijetí. Mohu darovat úsměv a lidskou blízkost, podpořit vědomí důstojnosti každého člověka, a pokud o to kdokoli projeví zájem, mohu nabídnout i modlitbu, četbu z bible nebo zprostředkovat návštěvu kněze,“ popsala řádová sestra, která kromě nemocnice pracuje ve farní kanceláři, v kostele při bohoslužbách hraje na varhany a vyučuje náboženství na základních školách.

SOUVISEJÍCÍNemocnice v Domažlicích a Rokycanech mají nově nemocniční kaplany

Dva dny v týdnu tráví v nemocnici až osm hodin. Hovoří hlavně s pacienty. „S někým se bavím hodinu, s jiným stačí jen několik vteřin – podle jejich potřeb. Moje služba je širší, než jsem si původně představovala, protože jsem zde pro všechny,“ řekla.

Háková pochází z Podkrkonoší, vystudovala na střední zdravotnické škole obor zubní technik. Už během studií se ale začala scházet s řádovými sestrami, jejichž život ji oslovil, a po sedmi letech práce zubního technika k nim odešla. Dálkově vystudovala katolickou teologickou fakultu na Univerzitě Karlově, kde získala i pedagogické minimum k výuce náboženství na školách. Od přestěhování na Klatovsko začala docházet i do horažďovické nemocnice za pacienty, kteří měli zájem o popovídání a o duchovní službu. Asistovala také v nemocniční kapli faráři při bohoslužbě. Během pandemie koronaviru a zákazu návštěv v nemocnicích absolvovala na českobudějovické teologické fakultě obor nemocniční kaplan.

Vznik pozic nemocničních kaplanů na západě Čech inicioval a podporuje plzeňský biskup Tomáš Holub.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Holub

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář