Cyklón Freddy v Malawi zanechal nejméně 600 mrtvých. „Modlete se za obnovu“, vyzývají evangelikálové

Přibližně 500 osob se stále pohřešuje a více než půl milionu lidí je vysídleno. „Církve poskytují přístřeší těm, kteří to potřebují,“ říká generální tajemnice Assemblies of God v Malawi.

Cyklón Freddy zasáhl části Madagaskaru a pobřeží Mosambiku, ale zejména jihovýchodní část Malawi, podobně jako v roce 2019 cyklón Idai v Mosambiku.

SOUVISEJÍCÍLetniční lídr se po měsících nepokojů stal prezidentem Malawi

Podle Evangelical Focus v zemi zahynulo nejméně 600 lidí a dalších 500 se pohřešuje pod troskami.

Úřady také hlásí přes půl milionu vysídlených osob, pro které bylo improvizovaně vybudováno více než 500 táborů s přístřešky. Snahy o nalezení pohřešovaných probíhají pomalu kvůli nedostatku těžké techniky.

V některých oblastech potřebujeme bagr, abychom mohli efektivně prohrabávat ty trosky a možná najít nějaké osoby,“ řekl podle Evangelical Focus Casper Calera, zástupce generálního policejního inspektora odpovědný za záchranné operace. 

V severním regionu Malawi, v okrese Karonga, zároveň dlouhotrvající sucho (více než 25 dní bez srážek) postihlo asi 8 700 hektarů kukuřice a 10 200 hektarů rýže.

Malawi je zemí, kde v období od října 2022 do března 2023 potřebuje potravinovou pomoc více než 3,8 milionu lidí (přibližně 20 % obyvatel).

 Potravinová krize

Světový potravinový program OSN (WFP) požaduje nejméně 27 milionů USD na pomoc osobám vysídleným v důsledku cyklonu Freddy.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Země bude potřebovat značnou podporu. Míra devastace, se kterou se zde potýkáme, je větší než zdroje, které máme k dispozici,“ upozornil Paul Turnbull, ředitel WFP pro danou zemi a zástupce v Malawi.

V oblastech postižených cyklonem, jako je například Nsanje, se cena kukuřice zvýšila až o 300 %.

Proto generální tajemnice Assamblies of God v Malawi Matilda Matabwa v rozhovoru pro španělský zpravodajský web Protestante Digital uvedla, že je potřeba zajistit potraviny. Ale nejen to.

„Vysídlení lidé potřebují materiál jako jsou stany, hygienické soupravy, léky, oblečení, přikrývky, dávkovače vody, moskytiéry, vodní filtry, plachty na přístřeší, antibakteriální mýdlo na ruce, lampy na svícení, kuchyňské náčiní a rohože na spaní,“ dodala.

Dále je potřeba „zajistit služby v oblasti duševního zdraví a psychosociální služby v táborech a postižených okresech; služby pro osoby ohrožené na zdraví, které by navázaly na evakuační tábory; bezpečné prostory pro děti a dospívající dívky; zajistit samostatné stany pro první psychologickou pomoc (PFA); a zvýšit bezpečnostní služby ve všech táborech a hostitelských komunitách“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. dubna 2023 Foto: screenshot YouTube – záplavy v Malawi

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář