Další byzantský chrám v Istanbulu se stal mešitou, osm dekád byl muzeem

Istanbul – Turecká vláda udělala z dalšího byzantského chrámu v Istanbulu mešitu a 23. února se v ní budou moci poprvé po osmi dekádách opět konat velké páteční modlitby. Jde o chrám svatého Spasitele v Chóře, proslulý řadou fresek s biblickými příběhy. O otevření této památky k muslimským modlitbám informoval tento týden turecký deník Yeni Şafak.

Tento původně byzantských chrám ze 4. století byl od roku 1945 muzeem, o jeho přeměně na mešitu rozhodl turecký prezident prezident Recep Tayyip Erdogan v roce 2020 a poté prošla tato památka rekonstrukcí.

SOUVISEJÍCÍÚtok na kostel zanechává turecké křesťany v rozpacích a zmatku

Chrám v Chóře byl mešitou už po ovládnutí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými dobyvateli v roce 1453. Křesťanské fresky byly přemalovány a omítka z nich byla odstraněna až po roce 1945.

Prezident Erdogan vzbudil velký rozruch a od mnohých si vysloužil kritiku za rozhodnutí, jímž udělal v roce 2020 mešitu z jedné z dominant Istanbulu – chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia). Ten byl od roku 1935 rovněž muzeem a nyní se v něm opět konají muslimské modlitby, během nichž jsou křesťanské ikony zakryty závěsy.

Erdogan, který v Turecku vládne už přes dvacet let – od března 2003 byl premiérem a od roku 2014 je prezidentem – se podle některých analytiků snaží oživit koncept „osmanského ideálu“ a využívá k tomu i zřizování nových mešit. Přes 90 procent z 85 milionů obyvatel Turecka jsou muslimové.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – chrám sv. Spasitele

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář