Útok na kostel zanechává turecké křesťany v rozpacích a zmatku

Tureckými křesťany otřásl teroristický útok na katolický kostel v Istanbulu. Hlásí se k němu Islámský stát a přichází uprostřed hrozeb, kvůli kterým se již někteří věřící vyhýbají nedělním bohoslužbám. 

„Všichni jsou trochu nervózní a ptají se na budoucnost,“ řekl Christianity Today Ali Kalkandelen, předseda Sdružení protestantských církví (TeK). „A v příštích několika týdnech – dokonce i měsících – si všichni budou krýt záda.“

SOUVISEJÍCÍObětí útoku v Istanbulu byl muslim, který často chodil na katolickou mši

Dva maskovaní ozbrojenci v neděli ráno náhodně vešli na mši v katolickém kostele sv. Marie, vystřelili do vzduchu a zabili jednoho člověka. Na záběrech z bezpečnostních kamer je pak vidět, jak opouštějí budovu jen o něco méně nenuceně, než když do ní vstoupili.

V prohlášení, které vydal Martin Kmetec, arcibiskup Izmiru a předseda Turecké biskupské konference, vyjádřil „šok“ svého společenství, že v „posvátném prostoru víry v Boha“ byl zabit nevinný člověk. Požadoval lepší zabezpečení kostelů, omezení kultury nenávisti a náboženské diskriminace a odhalení pravdy.

Krátce poté bezpečnostní složky zadržely dva cizince z Ruska a Tádžikistánu. Islámský stát později zveřejnil prohlášení, že útok byl reakcí na jeho výzvu „zaměřit se na všechny židy a křesťany“. Po tomto prohlášení následovalo další od skupiny, která si říká „Turecká provincie ISIS“ a která uvedla, že střílela z pistolí během „polyteistických rituálů nevěřících“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. února 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář