Dan Drápal: Divadlo a matení pojmů

Ministr kultury Ilja Šmíd hájí v LN z 25. května t. r. uvedení divadelní hry Olivera Frljiće Naše násilí a vaše násilí.

Mimo jiné ve svém článku („Nesmíme zakazovat divadlo, která nás varuje“) píše: „To není Alláh, který chladnokrevně vraždí zajatce, to není Ježíš, který znásilňuje. Jde o symbol! To jsme my! My, zavírající oči před násilím…“

Ano, jde – mimo jiné – o symbol. Ale pan ministr se mýlí, když se domnívá, že my, komu se uvedení této hry nelíbí, zavíráme oči před násilím. Pro mě je Ježíš víc než symbol, ale to nikomu nevnucuji. Jen vím, že nikoli Alláh, ale Muhammad chladnokrevně vraždil zajatce, ale Ježíš neznásilňoval. A myslím si, že na pravdě záleží.

Pan ministr píše: „…už nám zase někdo říká, co je správné a co ne.“ Ano, pane ministře, nejen nějaký abstraktní „někdo“, ale já (beru to na sebe a ručím si za to) Vám říkám: Lhát se nemá. Lhát není správné. Souhlasím s Vámi, že jsou lidé, kteří „násilí umožňují svým nezájmem… pozvedajíce číše vína u obrazovek.“ Ale možná se pletete v jedné podstatné věci: Ti, kteří protestují, neprojevují nezájem a nepozvedají číše u obrazovek. Já jsem také na Václaváku zvonil klíči za demokracii, jak píšete, a věděl jsem, že „demokracie není pohodlná“. Ale nemyslím si, že je třeba urážet věřící a směšovat pojmy. Ne, pan Frljić nám neukazuje „nepříjemnou pravdu“. Vždyť znáte to české přísloví: Kdo lže, ten krade, a pak dělá ještě horší věci, jako třeba v tom My Lai.

 

Autor: Dan Drápal  Foto: divadelnisvet.cz

 

 

4 Komentáře

 1. Dnes to je více-méně sport napadat a urážet křesťany – a zdaleka nejen v ČR – protože křesťané se nebrání, chtějí prokazovat lásku a nastavují druhou tvář. Napadnout podobným způsobem islám a muslimy by vyvolalo mediální a politické šílenství. Ministr Šmíd se staví proti realitě a proti pravdě . . . v zájmu politické korektnosti ?

  Odpověď
 2. Vaše násilí. Kdo nese odpovědnost za rozvrácení Sýrie? Nebyl to náhodou mírotvorce Obama a USA, kteří vyzbrojovali islamisty? Nepodílela se na zvěrstvech EU? A my máme svůj podíl – schválení bombardování Srbska a spoluúčast v NATO i EU. Logický krok – z těchto organizací vystoupit.
  Pornohra je vzkazem muslimů, že našimi hodnotami pohrdají a nebudou je respektovat, ale zároveň požadují abychom je vítali a starali se o ně , dělali jim sluhy. Obyčejný člověk má možnost něco změnit ve volbách. A proč by křesťané neměli volit SPD ? Škoda, že se představení nezúčastnil pan Halík. Jistě by se zastal herců proti Slušným lidem.
  Hra mnoho, nejen křesťanů, šokovala a také i urazila. Odpusťme jim – třeba nevědí co činí , ale nenechejme se okopávat. Je správné se ozvat a nejít jako ovce na porážku.

  Odpověď
 3. Magda Hejdánková

  Je tu ještě jedna alarmující věc, jak se část křesťanů vždy nakonec hodnotově shodne s neonacisty. Zde stáli křesťané bok po boku s brněnskými nácky z uskupení „Slušní lidé“. Jaké společenství světla s temnotou?

  Odpověď
  • Slušní lidé se chovali slušně a herci se chovali neslušně. Shodnu se s voliči jakékoliv strany, která se postaví proti nelegální migraci. Nevidím na tom nic špatného.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář