Dan Drápal / Mějte s vládou slitování

Píšu tento článek den poté, co vláda oznámila, jakými opatřeními chce snížit obrovský schodek státního rozpočtu. Jak se dalo čekat, ihned se ozvala celá řada lidí i institucí, kteří jsou nespokojeni. Vláda to schytává zleva i zprava.

Několikrát jsem v poslední době slyšel, že tato vláda je ze všech polistopadových vlád nejhorší. Je mi z toho smutno, ale nepřekvapuje mě to. Podobně jsem slyšel zase trochu jiné lidi mluvit o vládě předchozí, stejně jako o vládě, která byla u moci v době celosvětové krize v roce 2008. Je to takový evergreen – Češi prostě mají vždycky tu nejhorší vládu.

Od sametové revoluce se nám přitom dařilo lépe a lépe. Jistě, někdy to bylo jeden krok kupředu dva kroky zpátky, ale po relativně krátké době jsme se vrátili k růstu. Životní úroveň stoupala a lékařská péče se stále zlepšovala. Výrazně se zvýšil věk dožití. Těžko od lidí očekávat vděčnost; já bych byl spokojen, kdybych se setkával alespoň s uznáním. 

 SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Proč jsou v Bibli rodokmeny

Problémem je, že jsme si zvykli žít nad poměry. Vzpomínám si, jak před pár lety přidala vláda důchodcům mimořádně pět tisíc. Byl jsem zrovna na procházce a poslouchal jsem zprávy přes sluchátka. Ihned mě napadlo: Tomuto „daru“ neodpovídá žádné zvýšení produktivity práce. Co lidé dostanou tímto „darem“, to zanedlouho vrátí v inflaci. 

            To ještě nikdo netušil, co napáchá covid a co nastane po ruském útoku na Ukrajinu.

Dnes patrně již nikdo nepopírá, že schodek státního rozpočtu je obrovský problém. Tato vláda něco vymyslela, a jak se dalo očekávat, ihned se stala předmětem další kritiky. Já si přitom myslím, že opatření, která zvolila, jsou téměř geniální. Ne v jednotlivostech, nýbrž v tom, že se snaží dopad nepříjemných změn rozložit na různé vrstvy obyvatelstva. Pohorší si důchodci. Pohorší si OSVČ. Pohorší si rodiny s dětmi. Pohorší si státní zaměstnanci. Pohorší si zemědělci. Pohorší si studenti.

Každý jednotlivý krok vlády lze kritizovat a lze barvitě líčit, jak moc té které skupině obyvatelstva uškodí. Já bych ale od inteligentních a přemýšlivějších lidí očekával, že přijdou s nějakým alternativním návrhem. Dobrá, vláda navrhuje a uskuteční toto. Nesouhlasíte… a navrhujete tedy co?

 Mám rád přímočarost a uvítal bych, kdyby premiér Fiala předstoupil před národ a prohlásil: „Omlouvám se, nebylo správné, že jsem zásadně odmítal zvýšení daní. Teď vidím, že to bez zvýšení daní nepůjde.“ Pro mne by to byla známka síly, nikoli slabosti. Nicméně média by si na něm smlsla. Těžko očekávat, že se k něčemu takovému odhodlá. 

   SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Do třetího či čtvrtého pokolení

Kromě vyváženosti navrhovaných opatření vidím na vládě ještě jednu pozitivní věc: Pětikoalice se dohodla. Za vládními opatřeními stojí tak různorodé strany, jako jsou Piráti a ODS. Z mého hlediska – klobouk dolů. Mnozí lidé to ale nedocení; budou v tom vidět nemístné kompromisy. Já mám proti Pirátům opravdu hodně vážných námitek, zejména na kulturní frontě. Nicméně oceňuji, že do vlády šli a tato opatření podpořili, protože nejsou tak hloupí, aby nevěděli, že voliči jim to v příštích volbách „spočítají“.

Problém naší – a nejen naší – politické scény je v tom, že chybí smysluplná komunikace mezi vládou a opozicí. Nelze očekávat, že by se vláda s opozicí na mnoha věcech shodla; strany jsou ostatně od toho, aby zastupovaly zájmy různých skupin obyvatelstva. Nicméně je určité minimum (které je ale velmi důležité), na němž by se vláda s opozicí shodnout měla. Jinak hrozí, že následující vláda zase zruší opatření vlády současné. Možná budu vypadat jako nekonzistentní, ale byl jsem proti zavedení daně ze superhrubé mzdy, ale když byla zavedena, byl jsem proti jejímu zrušení. Podobně jsem byl proti EET, ale pak jsem byl proti jejímu zrušení. Ne proto, že bych nahlédl, že tato (a jiná) opatření jsou vlastně dobrá, ale protože jejich zavádění a rušení vedlo k rozkolísání celého systému a bylo činěno tak jaksi natruc. 

 Křesťany nabádám, aby vstupovali do veřejného dění. Máme být solí země. A můžeme jí být. Sůl zabraňuje rozkladu. Naším úkolem je nejen přicházet s návrhy na řešení (pokud nám to dovolí dostatek odborníků v různých oborech), ale také vnášet do veřejné sféry určitou kulturu – slušnost, naslouchání druhému, navrhování smysluplných kompromisů, kde je to namístě, a odmítání kompromisů, kde to namístě není. 

 A všichni křesťané – i ti, kteří do veřejné sféry nikdy nevstoupí – jsou povoláni, aby se za tuto vládu modlili. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 17. května 2023 Foto:

Tags: ,,,,

49 Komentáře

 1. Pětikoalice dala voličům před volbami do parlamentu určité sliby. Mezi nimi i slib, že nebude zvyšovat daně. Autor píše, že tento slib nedodržela, když zvýšila daň ze zisku (daň z příjmu, korporátní daň) z 19 na 21 %. Svět se však od voleb do parlamentu radikálně změnil. Válka na Ukrajině způsobila naprosto nepředpokládané výdaje státu. Například dotace na zastropování cen energií a další. Kdo není zaslepen, musí vidět, že pětikoalice přebrala vládu v nezáviděníhodné situaci, která vyžaduje nepředpokládané metody řešení. Zcela jinak si může počínat vláda, která vládne v době konjunktury a jinak vláda v době celosvětového ekonomického propadu způsobeného nejprve covidem a posléze válkou na Ukrajině.

  V boji proti vládě se sjednotily odbory (Středula), opozice v Poslanecké sněmovně (Okamura, Babiš) a proruská dezinformační scéna (Vrabel, Rajchl). Ti všicni mluví o Fialově bídě. Já si myslím, že v naší zemi nikdo nestrádá tak, jak to tito politici líčí. Věřím, že vyslovené lži odborů, že úsporný balíček vlády připraví domácnosti až o pětinu příjmů, se obrátí proti odborům a ve výsledku podpora Fialova kabinetu vzroste. Stejně tak si myslím, že se proti opozici obrátí její extrémně vyhrocené obstrukce blokující práci parlamentu. To záleží i nás, křesťanech, abychom otevřeně mluvili pravdu, to jest, abychom odhalovali lži, jako je například popisovaná lež odborů. Buďme stateční.

  Odpověď
 2. Milý Dane,
  za vládu se modlím a žehnám jí ačkoliv jsme ji nevolili a nelíbí se nám.
  Jsem ještě občas na výpomoc v obchodě a občas bych brečela.
  Koruny přepočítávající důchodci a bezdomovci ktří procházejí marketem aby se zdarma najedli a koupí 1 rohlík.
  Jsem v obchodě 22 let a tohle nepamatuji.
  Jsme oba na Facebooku a já pomáhám vést sociální skupinku.
  Skoro denně prosby o příspěvek na léky,bydlení,na pohřeb.
  Jak napsala sestra tato asociální vláda je Boží je Boží dopuštění za to že jsme se k němu obrátili zády.
  Modlíme se za probuzení.
  Pak snad bude líp.
  Bůh ti žehnej.

  Odpověď
 3. To bylo skutečně od vlády geniální – okrást všechny občany, ale poslanci a senátoři, ti si přidají. Po válce se lidé divili, že Němci, takový vzdělaný národ, mohli volit Hitlera. No nedivme se. Kdo snad ještě dnes podporuje tuto vládu, tak to je podobné. Tato vláda podporuje zelené náboženství a to je v rozporu s 1. přikázáním. A dále podporuje západní imperialismus a to je v rozporu s přikázáním nezabiješ.
  Křesťané chtějí rozšířit své učení do celého světa. To je v souladu s Biblí. Jak to bylo v minulosti víme – křížové výpravy, násilné katolické misie v Jižní Americe. Tyto akce po dlouhé době církev odsoudila.
  Podobně se chová i západní atlantická civilizace – Bush ml. mluvil o křížové výpravě proti muslimům. Těch válek bylo více a dnes je na Ukrajině. Západ se považuje za nejvyspělejší civilizaci a svůj systém chce vnutit celému světu. Když to nejde po dobrém, tedy po zlém. A s tímto křesťan nemůže souhlasit a nic takového podporovat.

  Odpověď
 4. Souhlasím s tou nejmenovanou sestrou, že to je Boží dopuštění zato, že se lidé obrátili vůči Bohu zády. Chudým i méně chudým brali, naopak sobě plus bohatým zase přidali.

  A protože je to od Boha, pomůže jen obrácení se k Bohu u Něj hledat pomoc. Nevynucovat si změny demonstracemi, máváním vlajkami, vyhrožováním stávkami, blokádami státních úřadů či svržením vlády. Jen Bůh může pomoci.

  Pokud lidé zůstanou vůči Bohu zatvrzelí, Bůh nepoddajným může způsobit, že pošle jinou vládu. Budou se divit.

  Odpověď
 5. Pane Arone, v podstatě s Vámi souhlasím. Ovšem nejen u nás, ale i ve velké části světa lze pozorovat, co tento svět sklízí. Jestliže zasévá lež a nepravdy, tak jaká asi může být sklizeň? Co sklidí vláda, která zasévá lži, nepravosti a klaní se ne Bohu, ale nesprávným autoritám? Co sklidí svět, který se stále více obrací k Bohu zády a spatřuje Boha sám v sobě? Během neuvěřitelné krátké doby opět přichází totalita, pouze v jiných barvách. Jsme zaskočeni, jak je to vůbec možné? Shlédl jsem na You tube diskusi jednoho pána o „dezinformačních webech“ a byl jsem šokován, jak to ten člověk měl perfektně v hlavě srovnané a očekávaný dialog spíše připomínal školící monolog. To je obraz tohoto světa. STRACH. Vládci tohoto světa se podařilo zasít do tohoto světa tolik strachu, že již snad ani není možné vést klidnou, racionální diskusi a dokonce již ani ne sám za sebe, ale za někoho jiného. V současné době se vládci tohoto světa podařilo zapálit neskutečně nebezpečný oheň a politici tohoto světa jej rozhodně nehasí. Nejsem si jist rolí, jakou ve skutečnosti zaujímají právě křesťané.

  Odpověď
 6. pro paní Evu Urbanovou

  Říkáte, že jste nechtěla současnou vládu a že tato vláda je asociální. Komunisté přišli s utopistickou myšlenkou státu, který se o každého postará. V každé zemi, kde se chopili moci, nastal úpadek, v některých zemích dokonce hladomory. Příčina byla zcela evidentní: Když člověku nabídnete, že se o něj bude starat někdo jiný, povzbudíte tím jeho lenost. Odtud je jen krůček ke zneužívání drog (včetně alkoholu). České domácnosti utratí ročně 200 miliard za alkohol a tabák. Myslíte si, že bezdomovectví je způsobeno vládou?

  Když v období Vános uhodily mrazy, Armáda spásy pro ně postavila v Praze vyhřívané stany. Ne všichni bezdomovci jejích služeb využili. Televize se tázala těch, kteří zůstali venku, proč riskují umrznutí. Odpověď byla: „Mně se tam (ve stanech Armády spásy) nelíbí.“ Co se jim nelíbilo? Byl tam zakázaný alkohol.

  Měli jsme obrovské štěstí, že se v Rusku objevil jasnozřivý Gorbačov, který si na poslední chvíli uvědomil, kam spěje komunistický experiment. Bez Gorbačova by nás stihla nepředstavitelná bída, jaká je dnes na Kubě, v Severní Koreji či Venezuele.

  Paní Urbanová, pálí vás dobré bydlo.

  Odpověď
 7. Kéž se Bůh nad naší zemí slituje Kéž si to zlo použije k tomu, aby ho lidé hledali a obrátili se k němu.Zlo se rozmáhá v celém světě. Vládci tohoto světa jdou proti Božímu slovu, vydávají zákony, které se staví proti Božímu pořádku. Žel i mnohé křesťanské církve se oddělily od pravdy Božího slova a chtějí se líbit tomuto světu. Važím si a jsem Bohu vděčná za všechny lékaře, právníky,vědce,ekonomy,politiky, kteří se nebojí říkat pravdu i za cenu pronásledování. Věřím, že si je Bůh používá. Bez pokání však zahyneme. Kéž se Bůh slituje a použije si to vše, aby ho lidé hledali a obrátili se k němu a dá tu milost, abychom my křesťané stáli na straně pravdy, byli solí a světlem, nebáli se svědčit o Pánu Ježíši a říkat pravdu Božího slova.

  Odpověď
 8. Panu Pavlovi
  Vám osobně by se líbilo, že byste mohl bydlet ve vyhřívaném stanu? Je to snad nějaký domov?
  Jistě, vy namítnete, že si za svůj život mohou sami. Do jisté míry určitě mohou. Ale nejsou schopni se ze své situace sami vymanit. Ani ze své závislosti na alkoholu.

  Odpověď
 9. Paní Evo Hájková,

  já nemám srdce z kamene, že bych opovrhoval bezdomovci s tím, že si za svůj problém mohou sami a proto bychom je měli ponechat svému osudu. Podle mého názoru jsou někteří z nich duševně nemocní a proto si sami pomoci nemohou. Takoví zaslouží soucit a pomoc. Na druhé straně není vinou státu, že se do této situace dostali. A není ani jeho úkolem, aby bezdomovce řešil. Bezdomovci vyžadují individuální přístup. Stát by musel mít obrovský počet zaměstnanců, aby bezdomovce zvládl. Pokud by jim stát velkoryse nasypal sociální dávky, dosáhl by jen toho, že by se jejich počet ještě zvýšil. Někdy nejlépe pomůžete člověku tak, že ho vystavíte důsledkům jeho nezřízeného života. Proto psychologové doporučují manželkám, aby bez milosti opustily své manžely propadlé alkoholismu, kteří odmítají léčení.

  Odpověď
 10. Vážený Pavle,
  v době vyhřívaných stanů jsem pracovala ne jen v Naději ale přímo v těch stanech.
  Nepálí mně dobré bydlo.
  Jsem důchodkyně a pracovala jsem od 15 let.
  Ale na rozdíl od vás se s tou odvrácenou stranou setkávám.

  Odpověď
 11. Paní Evo A.,

  zcela s vámi souhlasím, že se ve světě rozmáhá Zlo. Putin posílá umírat ruské kluky jen proto, aby se o něm učilo v dějepisu, že rozšířil ruskou říši jako Petr I. Veliký a Kateřina II. Veliká. Příčinou je jen a jen jeho ješitnost. Ještě větším zlem je, že hlava ruské pravoslavné církve, Kyrill vraždění Ukrajiny podporuje. Větší hrůzu si snad nelze ani představit, než když křesťané podporují útočnou válku. Tak jako vy, také já si nesmírně vážím Rusů jako Kara-Murza nebo Navalnyj, kteří mají odvahu se té zběsilosti postavit a trpět ve vězení.

  Jiným případem syrového Zla jsou koncentrační tábory v Sin-tiangu a pronásledování křesťanů v Číně. I tam jsou stateční lékaři, vědci, právníci.., o nichž píšete, že se nebojí říkat pravdu i za cenu pronásledování.

  S výše uvedenými hrdiny kontrastují lidé u nás, na Západě, kteří bojují proti homosexuálům a dělají ze sebe mučedníky i přesto, že jim nikdo nebrání ve svobodném hlásání jejich názorů a nikdo jim nijak neubližuje. Jejich fňukání je směšné.

  Odpověď
 12. Pane Arone,

  pro jednou s vámi souhlasím, že by se lidé neměli pokoušet svrhnout stávající vládu vzešlou legálně a legitimně z demokratických voleb. Jen nevím, proč o ní hovoříte tak, že chudým bere a bohatým přidává. Vláda dělá pravý opak. Tím, že zvýšila daň ze zisku, bohatým ubere.

  Odpověď
 13. Pane Pavle V.
  Netvrdila jsem, že sociální dávky by to spravily. Nic takového jsem nepsala. Nemyslím si, že existuje jednoduché řešení. Lepší by bylo, kdyby do závislosti nikdo neupadl a bezdomovcem se nestal, protože by měl nějaký smysl života. Co se týče manželek, mám pocit, že dnes je víc takových, které se manžela rychle zbaví, než těch, které to snášejí. Všichni bezdomovci ani nemusí být závislí. Nedá se to nijak
  paušalizovat.

  Odpověď
 14. Cituji „Paní Urbanová, pálí vás dobré bydlo.“ Nebo „Ti všichni mluví o Fialově bídě. Já si myslím, že v naší zemi nikdo nestrádá tak, jak to tito politici líčí.“

  Sytý hladovému nevěří se říká a je to hluboká pravda. Žijeme ve zvláštní době, jakoby předkřesťanské, kdy začíná převládat názor, že lidé si za svou chudobu mohou sami. A proto se lidé stydí ke své chudobě přiznat aby k se k jejich bídě nepřidal i posměch. Chudí jsou všude okolo nás. Okolo 1,35 milionu domácností jak cituje průzkum v článku předevčírem na Novinkách „Téměř každá třetí domácnost trpí energetickou chudobou“.

  Odpověď
 15. „…Já si přitom myslím, že opatření, která zvolila, jsou téměř geniální….“
  Ty opatření jsou opravdu geniální! Obrat ty šetřílky a škudlily o ty jejich nakřečkované úspory… sobci šetří na stará kolena, na důchod… Oni totiž vůbec nemyslí na klimatickou změnu, na boj s dezinformacemi, na bukvice do škol… na záchranu broučků… na inkluzi, na dovoz tzv. syrských upchlíků…

  https://www.syrzdarma.cz/clanek/jak-za-pomoci-inflace-rozvratit-kapitalismus-pise-lenin-v-roce-1919
  Tak to budou asi nějaký ty dezinformace, na který je třeba dávat pozor. Kdoví jestli to nejsou i nějací odvážní mudrcové a popírači?

  Odpověď
 16. Pane Pavle V, v Vaší odpovědi paní Urbanové jste se kouzlem nechtěného nechal motivovat spodním proudem všech pravičáků, totiž sobectvím. „Pálí Vás dobré bydlo“. Pro pravičáka je nepředstavitelné, že by si člověk stěžoval kvůli někomu jinému než je on sám, že by se vůbec dokázal postavit do bot někoho jiného.

  Odpověď
 17. Pane Arone,

  příčin chudoby je mnoho. Někdo je chudý, protože má nízké IQ a nikdo ho pak nechce zaměstnat. Jiný trpí duševní nemocí a nedokáže si zorganizovat život. Další je chudý, protože se odmítá pachtit za bohatstvím jako Diogénes, který, když viděl chlapce, jak pije z dlaní, vyhodil misku, která mu doposud sloužila pro tento účel. Následují alkoholici, narkomani a gambleři. Snad se shodneme, že tací za své bezdomovectví mohou sami. Shrnuto: Někteří bezdomovci si svůj osud nezavinili, jiní ano. Nelze paušalizovat.

  Chudoba je relativní pojem. Když se na věc podíváte pohledem Afričana z nějaké předměstského slumu, v Česku chudoba neexistuje. Nikdo zde nehladoví, každý má k dispozici oděv a pokud je ochoten dodržovat řád, i střechu nad hlavou.

  Zkuste si vygooglit stránky How Rich Am I? Je tam kalkulačka, kde si můžete zjistit, jak jste bohatý ve srovnání s lidmi ve světě. Já jsem si provedl výpočet pro manžele se dvěma dětmi, přičemž oba berou minimální mzdu. Zjstil jsem, že takoví lidé patří mezi 20% nejbohatších lidí na světě. Opakuji tedy: V Česku téměř nikdo netrpí opravdovou chudobou. Jinde ve světě jsou na tom chudší lidé mnohem hůře a nejsou nešťastní.

  Já jsem se naridil do velmi chudé rodiny a moje rodiče museli tvrdě pracovat od rána do večera, aby nás uživili. Nikdy však nepomlouvali stát, že se o ně nestará. Byli vychováni, že každý je svého štěstí strůjcem.

  Odpověď
 18. Pane Koubo,

  máte pravdu, jsem pravičák. Ale nemyslím si, že jsem sobec. Sobci jsou podle mého zastánci utopických systémů řízení společnosti, kteří vidí, že jim to nefunguje, ale jejich pýcha jim nedovolí přiznat vlastní omyl. Proto dál prosazují své sociální inženýrství – až do hořkého konce. Je jim jedno, že při tom trpí lidé. Hájí se zásadou: Když se kácí les, létají třísky. Jinými slovy: V zájmu krásných zítřků je oprávněné prosazovat utopickou ideologii terorem.

  Odpověď
 19. Paní Evo Hájková,

  máte pravdu, příčiny bezdomovectví nelze paušalizovat. Řekl bych, že za bezdomovectví nepřímo odsoudila stávající vládu Eva Urbanová, 17. května 2023 15:37. Popravdě, neodsoudila ji přímo. Své vyjádření napsala chytře tak, aby ji nikdo nemohl chytit za slovo.

  Odpověď
 20. Skutečně nevím, v čem paní Urbanová vládu nepřímo odsoudila, pane Pavle V. Snad v tom, že napsala o tom, s jakými problémy se denně setkává? Vždyť ona se za vládu modlí. Přiznám se, že já ne, protože by to ode mě nebylo upřímné. Ačkoliv jinak nikomu nic zlého nepřeji. Ani členům vlády ne.
  Osobně si myslím, že tato vláda úplně za všechny problémy nemůže. Že musí nějak reagovat na hospodářskou skutečnost, které se říká kapitalismus. Ale když někdo zaujme tento post, musí s kritikou počítat, protože lidé většinou přičítají odpovědnost vládě.

  Odpověď
 21. Téměř geniální vláda se snaží. A to navzdory všem škarohlídům:
  https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Ministr-Valek-Ziskame-nejmocnejsi-vakciny-proti-covidu-Covid-nezmizel-Musime-proockovat-735659
  Nejnovější vakcíny proti čínskému kovidu do roku 2026! A to vše se slevou 2 miliardy!

  Nu milý čtenáři, a zde je k tomu prémie:
  https://www.nespokojeny.cz/cena-za-nevyuzite-a-zlikvidovane-covidove-vakciny-zatim-79-miliardy-korun/

  Pak ten téměř geniální „soubor opatření“ za to stojí…

  Odpověď
 22. Panu Pavlovi V., Napsal jste, že když se na věc podíváme pohledem Afričana z nějaké předměstského slumu, v Česku chudoba neexistuje. Nevím, jestli i Vy sebe počítáte mezi ty statečné, mezi ony křesťany otevřeně mluvicí pravdu, to jest, aby odhalovali lži.

  Odpověď
 23. Ad Pavel v

  „Blahoslavení chudí“; „Byl jsem hladov a nasytili jste mne.“ Ježíš podle Vaší ideologie podporoval lenost? Vždyť ti chudí si za svou chudobu zhusta mohli sami…

  Odpověď
 24. Panu Pavlovi V.:Děkuji za odpověď, která žel nešla k meritu věci. Tím je, že jste káral sestru, která je zneklidněna chudobou a utrpením druhých, jakoby ji šlo jen o ni samotnou. Že někdo zápasí, aby se druhý měl lépe, pro Vás pochopitelné není.
  A přece je nám tato zkušenosti blízká, dodávám zpola ironicky – v kapitalistickém korporátu usilovně pracujeme, aby se jiní měli lépe. V systému, kde ten, kdo věc vyrobí, dostane nejméně. Ten, kdo ji zkonstruuje, je na tom lépe, ale i on obrací každou korunu. Ten, kdo to řídí – a většinou je nominován právě tím, že věci nerozumí, a je tedy ovladatelný a poslušný – je na tom o poznání lépe. A nejlépe se má ten, kdo elektronickými vidlemi přehazuje elektronické peníze z hromady na hromadu.

  Odpověď
 25. Pane Koubo,

  co jsem jen za svého mládí naposlouchal podobných řečí o úpadku kapitalismu, který se již brzy zhroutí v konkurenci se „socialismem“. Co jsem se jen naposlouchal pohádek o „střihačích kuponů z wólstrýtu“, kteří jen pobírají dividendy a nic nedělají. Ve skutečnosti je burza cenných papírů pro ekonomiku velmi užitečná. Obchodníci s cennými papíry rozhodují kam umístit kapitál, aby přinesl co největší užitek. V „socialismu“ byla burza nahrazena státní plánovací komisí. Její výsledky byly tristní. Po druhé světové válce mělo Česko vyšší životní úroveň než Rakousko. Po čtyřiceti letech socialistického zázraku mzdy rakouských dělníků byly několikanásobkem českých. Je zajímavé, že v kapitalismu jsou zaměstnanci vykořisťováni, ale přesto utíkají ze socialistických do kapitalistických zemí. Nikdy oopačně.

  Odpověď
 26. to P. Ašer

  Nemyslím si, že chudí si za svou chudobu vždy mohou sami. Většina lidí se do chudoby narodí a není v jejich silách se z ní vlastními silami vymanit. K tomu by potřebovali vzdělání, ale ve většině chudých zemí se školné musí platit. Chudí rodiče na školné pro své děti nemají.

  Za svou chudobu si mohou někteří chudí v naší zemi. Dostali bezplatné vzdělání (nejcennější vklad do života), ale nevyužili je. Jsou to opilci, narkomani a gambleři.

  Odpověď
 27. Být solí země (Mt 5:13) neznamená angažovat se v politice tohoto světa a bránit tak jeho rozkladu (J 17:9), který je neodvratný (2 Tm 3:1nn; L 21:26). Nedělal to Ježíš, nedělali to ani apoštolové. Být solí země ovšem znamená angažovat se v „politice“ Božího království (Mt 23:13). Ježíš říká, že jeho království není z tohoto světa, neboť kdyby bylo, tak by jeho služebníci bojovali, aby nebyl vydán Židům (J 18:36). Kristovi služebníci (1 K 4:1) zkrátka ani dnes nebojují světskými zbraněmi (2 K 10:4). Tedy nebojují ani v parlamentních polemikách – např. za své bratry, aby nebyli vydáni k trestnímu stíhání za to, že třeba označují „homosexuály“ za hříšníky, kteří nemohou mít podíl v Božím království (1 K 6:9) apod. Nesnaží se sakralizovat světskou politiku a zaplétat se do šarvátek a válek tohoto světa (2 Tm 2:4)…

  Odpověď
 28. Ad pavel v

  Napsal jste:

  „Pane Arone, pro jednou s vámi souhlasím, že by se lidé neměli pokoušet svrhnout stávající vládu vzešlou legálně a legitimně z demokratických voleb.“

  A vládu, která nevzešla z demokratických voleb, se svrhnout pokoušet mají? Nevěřící si to myslet mohou, avšak ne křesťané.

  Odpověď
 29. Zdravím Ašere. Být solí a světlem určitě znamená být i v pronásledování věrný Kristu a Jeho Evangeliu, konat dobré skutky a stát při pronásledovaných viz: „…někteří tím, že byli před očima všech uráženi a utiskováni, jiní tím, že stáli při postižených.“(Žd 10: 33)
  Krásně to vyjádřil statečný bratr Jan Hus:
  „Protož, věrný křesťane, hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti: nebť pravda tě vysvobodí od hřiecha, od ďábla, od smrti dušě a konečně od smrti věčné, jenž jest odlúčenie věčné od milosti Božie…“

  Odpověď
 30. „…Je to takový evergreen – Češi prostě mají vždycky tu nejhorší vládu.“
  Byl by to veselý bonmot, ale tato vláda má několik NEJ (autorovi článku asi nepřijdou natolik vážná, že by se kvalifikovala vládu jako „nejhorší“):
  Nejvyšší inflace v historii, tj. likvidace úspor občanů
  Nejvyšší deficit v historii
  Nejvyšší počet státních zaměstnanců v historii
  Nejvyšší omezování svobody projevu za posledních 30 let
  A nejhorší vyhlídky do budoucnosti:
  Likvidace volnosti pohybu prostřednictvím likvidace osobní automobilové dopravy (čtenář s IQ > 0,5 to chápe, Euro7, elektroekoauta)
  Likvidace energetiky (grýndýl, povolenky)
  Likvidace zemědělství (v Holandsku již probíhá, likvidace produkce masa)
  Likvidace výstavby a omezení vlastnických práv (legislativa, ekonormy apod., kdy domy nespotřebovávají energii / neboli pro intelektuály: lidé nesmí spotřebovávat energii).
  Zákaz topení v kamnech
  Atd….

  Odpověď
 31. Zhruba před třemi roky jsem zde varoval, že pokud se přepísknou proticovidová opatření, čeká nás inflace, nezaměstnanost a masivní neschopnost splácet úvěry. Zatím se naplnilo jen to první a to díky Bohu ještě nejde o hyperinflaci.
  Současná reforma má i pozitivní prvky, např. zvýšení pevné částky důchodu z 10% na 20% průměrné mzdy. Takže doufám, že už zde nebudou přibývat další tisíce důchodců s výměrou kolem 5000,- Kč, což se dál muselo řešit složitým dávkovým systémem.
  Co mě děsí je neschopnost politiků a úředníků odlišovat obecní peníze od osobních. Jak říkala Eliška Hašková-Coolidge, až do nástupu Clinton clan se nikdo z amerických prezidentů v úřadě neobohatil. Když paní Kennedyová dostala darem kožich, šel do dražby a následně ho někdo koupil ( třeba pan JFK ). A u nás 100% státní lesy zadávaly samy na sebe reklamu v televizi, v metru visí frázovité billboardy o hodnotách Evropské Unie. A jako koruna všeho, ztrátová Česká pošta sponzoruje kulturní festivaly a umělce. To snad by měl být trestný čin.
  K výzvě autora, aby se křesťané angažovali v politice. Napřed si to vyzkoušejte v obecním zastupitelstvu, vedení spolku či SVJ. Pokud nemáte základní znalosti práva, účetnictví nebo technických oborů ( stavebnictví, energetika ), nikam se nehrňte. Raději zůstaňte zvídavými a přemýšlivými řadovými voliči.

  Odpověď
 32. Nu milý čtenáři, ještě aby nakonec Německo nezkusilo ukrást Lobkovický palác. Se současnou „politickou reprezantací“ to může vyvolávat docela obavy. Několik pokusů již bylo. Aby za slíbených pár korun vláda Nejvyššího Státního Dluhu něco neprovedla. A v kontextu euro-neo-nacistického pohádkářství které předvádí gen. Pavel*) to vzbuzuje jisté obavy.
  *)
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-pavel-osobne-uctil-pamatku-romu-v-letech-jako-prvni-prezident-od-dob-havla-230924
  https://www.forum24.cz/petr-pavel-podekoval-posseltovi-a-radoby-vlastenecka-scena-vybuchla
  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/-Zlociny-nasich-predku-Kauza-Pavel-v-Terezine-vrcholi-Dalsimi-slovy-736646

  Odpověď
 33. #y vstupovali do veřejného dění. Máme být solí země.
  My s manželem jsme tuto výzvu slyšeli a vzali jsme jí vážně. A vím o mnoha dalších křesťanech ve školství, kteří tuto výzvu slyšeli a vzali jí vážně. Stejně to platí i o mnoha našich kamarádech.
  Jen vážné varování:
  Pokud tuto výzvu, kterou církev tak často a ráda nabízí a Dan tak konkretizuje uslyšíte a vezměte jí vážně. Může se Vám stát to, že budete solí a to je nádherné, ale může se Vás stát to, že díky tomu, že budete solí tak nebudete mít tolik času na to být s ostatními, kteří si nezvolili tuhle solnou cestu v církvi a to Vás dovede k tomu a mnoho z nás dovedlo, že zůstanete sami a bude to těžké a to je smutné. Ostatní na Vás zapomenou či se o Vás rozšíří pomluvy a i jiné zvěsti, které si nikdy nikdo neověří. A dokonce se Vám může stát, že vyhoříte a budete v tom sami. TAK TO ČASTO prakticky je.
  Ale není to všechno…
  ALE PROTOŽE JSOU TO JEN LIDÉ, ALE MNOHO Z NÁS MÁ JASNÁ SVĚDECTVÍ, ŽE PŘESTOŽE VÁS I TI NEJBLIŽŠÍ (ČASTO KŘESŤANÉ) OPUSTILI, POKUD SE STANETE SOLÍ ZEMĚ – BŮH VÁS NIKDY NEOPUSTÍ A POMŮŽE VÁM VŠECHNY TYHLE TĚŽKOSTI PŘEKONAT.

  Odpověď
 34. #DD: vstupovali do veřejného dění. Máme být solí země….
  My s manželem jsme tuto výzvu slyšeli a vzali jsme jí vážně. A vím o mnoha dalších křesťanech ve školství, kteří tuto výzvu slyšeli a vzali jí vážně. Stejně to platí i o mnoha našich kamarádech.
  Jen vážné varování:
  Pokud tuto výzvu, kterou církev tak často a ráda nabízí a Dan tak konkretizuje uslyšíte a vezměte jí vážně. Může se Vám stát to, že budete solí a to je nádherné, ale může se Vás stát to, že díky tomu, že budete solí tak nebudete mít tolik času na to být s ostatními, kteří si nezvolili tuhle solnou cestu v církvi a to Vás dovede k tomu a mnoho z nás dovedlo, že zůstanete sami a bude to těžké a to je smutné. Ostatní na Vás zapomenou či se o Vás rozšíří pomluvy a i jiné zvěsti, které si nikdy nikdo neověří. A dokonce se Vám může stát, že vyhoříte a budete v tom sami. A pokud se dostanete do krize – budete v ní sami. TAK TO ČASTO prakticky je.
  Ale není to všechno…
  … jsme jen lidé, mnoho z nás, co jsme se pokusili a jsme solí země máme svědectví , ŽE PŘESTOŽE VÁS I TI NEJBLIŽŠÍ (ČASTO KŘESŤANÉ) OPUSTILI, POKUD SE STANETE SOLÍ ZEMĚ nebo jen se o to pokusíte – BŮH VÁS NIKDY NEOPUSTÍ A POMŮŽE VÁM VŠECHNY TYHLE TĚŽKOSTI PŘEKONAT a zažijete život, který byste v bezpečí církve nikdy nezažili a někdy Bůh pošle i někoho z křesťanů, od kterého byste to nečekali…..

  Odpověď
 35. Jen na okraj: v současnosti stát dluží výplatu důchodů většímu počtu osob (1 příklad za všechny: dluh za 20 měsíců). Aby to nebylo jedno z těch téměř geniálních opatření…

  Odpověď
 36. Tak je tu o migraci … nu milý čtenáři, to vypadá, že vláda připravuje podmínky pro vznik občanské války. To není žádná metafora. Že by si za to zasloužila slitování jak doporučuje autor článku?

  Odpověď
 37. Dan Drápal / Mějte s vládou slitování

  Evidentně vláda nemá slitování s domorodci v ČR: pakt o migraci, istambulská úmluva ….
  isatel článu volá po slitování s vládou ale co nějaké slitování s oběťmi této vlády?

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář