Dan Drápal o pastorační službě

Před pár týdny vyšla nová kniha Dana Drápala „Být pastýřem“. Autor mnoho let pracoval jako pastor sboru v Praze a věnoval se osobní pastorační službě. V té pokračuje dodnes. V posledních letech pracuje hlavně jako překladatel a spisovatel. V poměrně útlé brožuře spojuje své obdarování pastorační i literární.

Brožura má podtitul „Úvod do pastorace“ – a skutečně nemá ambici zpracovat téma pastýřské péče komplexně. Je rozdělena do čtrnácti krátkých kapitol, které se věnují jak osobě pastýře, tak způsobu služby. Autor popisuje hranice pastorační služby, zodpovědnost pastýře i pastorovaného.

U pastýře zdůrazňuje dvě základní kvalifikace: charakterovou (bezúhonné srdce) a odbornou (zkušená ruka). Podrobněji popisuje rozdíl mezi pastorací, psychologií a psychiatrií, přičemž všem třem dává ve službě konkrétnímu člověku své místo.

Autor se nevyhýbá ani tématům, jako jsou zpovědní tajemství, důvody problémů u znovuzrozených křesťanů, působení démonů nebo role Ducha svatého v pastorační službě.

Jako dodatek brožury jsou probrány některé biblické texty týkající se pastorace. Autor popisuje rozdíl mezi biblickým pojetím pastýře a současným chápáním služby pastýře, resp. pastorace. Kniha je doplněna rejstříkem biblických míst.

Brožura je určena předně těm, kteří se pastoraci věnují. Je ovšem užitečná i pro ty, kteří pastoraci vyhledávají. Kritéria v ní obsažená pomohou zvolit vhodného pastýře a také chrání před nerealistickým očekáváním. Z celé brožury je jasné, že tím, kdo uzdravuje a vysvobozuje, je Bůh, a nikoli člověk, byť obdarovaný.

Kniha je k dostání v knihkupectví KMS (http://knihy.kmspraha.cz).

Text: Lubomír Ondráček

Recenze vyšla v prázdninovém dvojčísle časopisu Život víry. Některé články se zde věnují problematice homosexuality – a tomu, jakou zvěst vlastně církev LGBT komunitě nabízí. Věřící gay Keifer Lucchi vypráví svůj příběh o tom, proč a jak se oženil, a svůj pohled popsala i jeho manželka Caitlyn. A Dana Staňková zase nabízí pár rad, jak zareagovat, pokud vás vaše dospívající dítě zaskočí prohlášením, že ho přitahuje stejné pohlaví.

Časopis přináší také rozhovor s hasičem a vedoucím chval Jakubem Pípalem. Ten mluví o tom, proč se nestal profesionálním hudebníkem, o zkušenostech z vedení mládeže, o tom, jak muslimům ve Francii pouštěl film Umučení Krista nebo o náhlém odchodu tatínka po onemocnění covidem-19.

V časopise dále najdete rozhovor s novým synodním seniorem ČCE Pavlem Pokorným, článek tureckého křesťana o tom, jak se žije věřícím v této „zapomenuté biblické zemi“ nebo strhující virtuální rozhovor se špičkovým hráčem kriketu a misionářem Charlesem T. Studdem. Nechybí ani komentář Michala Klesnila o tom, jestli je možné vnějšími příkazy porazit rasismus a diskriminaci, praktické tipy rodičům, kteří si nevědí rady se zlobícími dětmi, nebo povídka Tomáše Coufala o manželské krizi. Číslo doplňují zamyšlení nad Biblí, článek o  výtvarném umění, osobní svědectví čtenářů, zprávy o církvi u nás i ve světě, kreslené vtipy Pavla Bosmana nebo křížovka se soutěží o ceny.

Kromě papírové verze časopis lze Život víry koupit či předplatit i elektronicky ve formátu PDF a ve zvukové podobě.

Více informací na www.zivotviry.cz.

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář