Daniela Hurtová: Bez věrných dárců by festival UNITED nepřežil

Rozhovor s ředitelkou multižánrového festivalu UNITED Danielou Hurtovou.

Covidová opatření do velké míry ovlivnila organizování festivalu UNITED. Jak hodnotíte poslední ročník?

Poslední ročník nás hodně naučil. Třeba to, že Pánu Bohu se nic nevymyká z rukou, v praxi jsme si vyzkoušeli, že festival je jen nástroj pro šíření hodnot, které jako UNITED neseme.  Že je v republice spousta míst, která by si zasloužila svůj křesťanský festival, kde by mladé křesťané mohli zvát své přátele na kvalitní program.

SOUVISEJÍCÍFestival UNITED se poprvé konal ve třech městech

Je možné, že se ještě někdy vrátíte k modelu organizování akcie ve více městech?

Domovským městem festivalu UNITED je Vsetín. A formát čtvrtek až sobota se velmi osvědčil a takto připravujeme i další ročník (18.- 20. 8. 2022). Nicméně máme na srdci i další místa, kde by takovýto program mohl běžet, a to je možná výzva pro čtenáře. Pokud by měli zájem udělat jednodenní festival UNITED u nich ve městě, ať se nám ozvou na info@festivalunited.cz. Rádi uspořádáme během roku s místními pořadateli menší UNITED. Podmínkou je zapojení více církví, to je naše hodnota.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Mnoho se v souvislosti s kulturními akcemi popsalo o finančních problémech. Jak se daří ekonomicky zastřešit ne úplně levný projekt, jako je festival UNITED?

Výpadek dvou běžných ročníků (2020 UNITED online a 2021 UNITED CITY v Plzni, Litomyšli a ve Vsetíně) byl citelný. Oba tyto zmíněné ročníky jsme oslovili velké množství lidí, ale měli jsme mnohem méně příjmu ze vstupného. Bez věrných dárců bychom nepřežili. Díky každému, kdo při nás stojí a vidí v naší službě smysl! Obecně kultura a společenský život dostal zabrat a jak vidíme v těchto dnech, stále nemáme vyhráno. Léto je nadějí, ale zimní měsíce asi obecně budou náročné. Jak bylo pořádání akcí znemožněno, tak chybí kontinuita a ta je u akcí pro mladé důležitá.

Co nového vás naučilo připravovat hudební festival během pandemie?

Naučili jsme se být trpěliví, hledat cesty, hledat příležitosti, soustředit se na podstatu, proč festival děláme. Zjistili jsme, že i při zavřených hranicích existují výjimky a že lze jednat s ministerstvem kultury, což je velmi náročně, ale možné. (2020 přicestoval na povolení ministra kultury ČR tanečník Brandon Knowbody z USA a v roce 2021 z Velké Británie hudebníci Martin Smith a jeho syn.) Ale UNITED není jen o hudbě, asi 50 % našich účastníků přijíždí kvůli mluvenému slovu, což nás nesmírně těší.

Jak daleko jsou přípravy na další ročník? Čekají zájemce nějaké novinky?

Oznámili jsme místo a termín, budeme se na všechny těšit ve Vsetíně 18. – 20. srpna 2022 a usilovně pracujeme na programu. Novinky budeme odtajňovat v průběhu jara a věřím, že se budou líbit. Připravujeme program tak, aby byl aktuální pro tuto dobu. A pokud bude příležitost pro UNITED i na jiném místě v republice, budeme se s týmem těšit i na nová místa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Michal Nosál Datum: 21. listopadu 2021 Foto: Festival UNITED

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář