Dav zabil šest lidí a vypálil dvacet pět kostelů na severovýchodě Indie

Zatímco etnické napětí trvá již desítky let, vedoucí představitelé v Manipuru tvrdí, že nárůst agresivity podněcuje náboženský extremismus.

V severovýchodním indickém státě Manipur připravily nepokoje o život nejméně šest lidí a zničily nebo vypálily dvacet pět kostelů. Od 3. května uprchly tisíce obětí, většinou křesťanů, protože jejich domy a podniky lehly popelem.

SOUVISEJÍCÍVlivný baptistický vůdce z Myanmaru byl odsouzen k šesti letům vězení

Zatímco mezi etnickými skupinami ve státě panuje již desítky let napětí kvůli majetkovým právům a ekonomickým zájmům, místní představitelé sdělili Christianity Today, že vypalování kostelů je důsledkem růstu hinduistického nacionalismu mezi dominantní komunitou Meitei.

Vládní zmocněnec pro daný region Biren Singh označil situaci za „pokračující nedorozumění mezi dvěma komunitami“ a prohlásil, že jeho vláda je odhodlána chránit „životy a majetek všech našich lidí“.

„Neměli bychom dopustit, aby kulturu komunitní harmonie ve státě narušovaly partikulární zájmy,“ řekl Singh a dodal, že hodlá řešit také „dlouhodobé stížnosti“ této komunity.

Manipur sousedí s Myanmarem a je domovem různých etnických skupin, včetně komunity Meitei, která má ve státě početní většinu a je převážně hinduistická, a různých kmenových společenství, která jsou převážně křesťanská.

Lidé z kmene Meitei, kteří sídlí především v údolí Imphal, regionu, který zahrnuje hlavní město Manipuru, dlouho dominovali politickému a hospodářskému prostředí státu. Další kmenová společenství tvoří přibližně třetinu obyvatelstva (35,4 %) a jsou soustředěna především v kopcích obklopujících údolí, které tvoří 90 % zeměpisné rozlohy státu.

Magazín Christianity Today uvádí, že otázka vlastnictví a kontroly půdy byla po desetiletí zdrojem konfliktů mezi oběma skupinami. V posledních letech však toto napětí ještě vyostřil politický vliv hinduistických nacionalistických skupin, které se snaží prosadit svou víru jako dominantní náboženství v Indii a využívají komunitu Meitei k prosazování svého politického programu ve státě.

K násilnostem došlo tento měsíc několik týdnů poté, co manipurský nejvyšší soud nařídil vládě, aby odpověděla na žádost komunity Meitei o status regulovaného kmene. Toto označení poskytuje komunitám zvláštní ústavou podporovanou ochranu, včetně vyhrazených míst v parlamentu a státních zákonodárných sborech, pozitivních opatření v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti a ochrany majetku.

Mainpurské kmenové skupiny však v přesvědčení, že tato kategorizace oslabí jejich vlastní ochranu a politické zastoupení, proti této změně dlouho bojovaly.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. května 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář