Křesťan dnes

David Novák: Dobře jste to, soudruzi, flanďákům nandali!

Bizarnost právě schváleného zdanění náhrad církvím asi nemá cenu komentovat. Už bylo napsáno a řečeno dost. Návrh jde na ruku anticírkevního nastavení části národa.

Populistické uskupení ANO, kde nikdo neměl odvahu zdvihnout ruku proti, podporované komunisty, Okamurou a potápějící se ČSSD, udělá pro hlasy voličů leccos. A když k tomu máte ještě v zádech lidového prezidenta, není co řešit. Flanďáci dostanou co proto. Jen aby se nezačaly zdaňovat některé náhrady poslancům, ale oni si to pohlídají.

Když církve dostávaly zpět něco z toho, co jim komunisté ukradli, ozývaly se chytré hlasy, že si s tím nebudou vědět rady a že to nedopadne dobře. Zatím mnohem větší průšvihy vidíme okolo stran, které hlasovaly pro zdanění náhrad. Kdyby církve měly jen setinu finančních skandálů, které mají na své hlavě „ti, kterým jde o blaho národa“, pak je národ rozcupuje.

Církve dostatečně prokázaly, že podstatnou část finančních náhrad věnují na pomoc při zvelebování našeho národa. Církevní školství je jedno z nejlepších v zemi a jak na základní tak na střední církevní školy je nával. Ano, ne všem je dáno církevní gymnázia dodělat (viz prezidentův mluvčí), ale za to nemůže gymnázium…

Pokud je mi známo, pak skoro všechny hospice jsou provozovány církvemi a pokud nikoli, pak alespoň většina. Církve provozují i některé nemocnice.

Možná i na ty, kdo si mnou ruce, jednou dojde nebo dojde na jejich rodiče a pak vám garantuji, že nebudete řešit, zda je hospic nebo nemocnice církevní – tak jako neřešíte, zda je škola církevní, ale jestli je kvalitní. Církve provozují mnoho dětských klubů, nízkoprahových zařízení, věnují se pomoci vězňům atd. A věřte, že to dělají mnohem levněji než stát, který tímto vlastně nepřímo ušetří. Jenže to bolševiky, nácky z SPD, ANO a ČSSD nezajímá. Ty tento návrh navíc předložily pro dobro „pracujícího lidu“!

Ano, ne vše se církvím daří, ne vše dělají dobře, ale v mnohém jsou pro naši zemi přínosem. Nehájím nepochybné excesy, ale o tom článek není.

Největší paradox ale je, že návrh jde od pohrobků těch, kdo majetek církvím ukradli. Jak může zloděj volat, chyťte zloděje? Pokud by se měl majetek vrátit, pak ať to vrátí komunisté. Když je možné, aby dluhy v některých případech přešly na děti, mohlo by se dle tohoto principu postupovat i při navracení majetku ne?

Oněch cca. 380 miliónů ročně je ve státním rozpočtu pakatel. To, co se děje okolo restitucí, je ideologická a populistická záležitost. Snad na to většina národa neskočí.

Nakonec ale ať to dopadne jakkoli, alespoň církev, ze které jsem, bude nadále sloužit potřebným, kterých je v našem národě mnoho. I komunistům. A myslím, že tomu bude stejně i u dalších církví.

 

Autor je předseda Církve bratrské Zdroj: Blog Davida Nováka Foto: screenshot YouTube

Exit mobile version