Děčíně by mohl být pomník Jana Palacha a Jana Zajíce od architekta Vávry

Děčín – V Děčíně by mohl stát pomník Jana Palacha a Jana Zajíce. Návrh na jeho podobu vytvořil architekt a spoluzakladatel divadla Sklep David Vávra. Má podobu tenkého skleněného podstavce, na jehož vrcholu je srdce. Autoři nápadu dnes u příležitosti pietního shromáždění na památku Jana Palacha, který se před 54 lety upálil na pražském Václavském náměstí, vyhlásili veřejnou sbírku na stavbu pomníku. ČTK o tom informoval Pavel Randák z Farního sboru Českobratrské církve evangelické.

Pomník by mohl stát před evangelickým kostelem. „Rok intenzivní práce na přípravách pomníku pomalu přináší své ovoce. Kromě návrhu od Davida Vávry se podařilo již zajistit i potřebná souhlasná stanoviska od magistrátu nebo památkářů,“ uvedl Randák. S odhalením pomníku se počítá za rok, v den 55. výročí Palachova činu.

SOUVISEJÍCÍTicho za Jana Palacha

V ose zdi před kostelem bude umístěna plastika sestávající z tyče a srdce s plamenem, vše bude ze skla. Vpravo i vlevo od instalace budou otisky rukou, dotykem se pak rozsvítí instalace buď modře nebo červeně, při dotyku na obě ruce bude plastika svítit dvoubarevně.

Odhadované náklady na realizaci pomníku se podle Randáka pohybují okolo 800.000 korun. S jejich pokrytím má pomoci sbírka, kterou pořadatelé dnes vyhlásili, zaštiťuje ji Českobratrská církev evangelická. Dary na uctění památky Jana Palacha a Jana Zajíce je možné zasílat na číslo účtu, který je uveden na webu farního sboru.

Jan Palach chtěl svým činem vyburcovat společnost z letargie, do níž upadala po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel na následky těžkých popálenin tři dny po svém činu, 19. ledna 1969. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci 25. února 1969 – v průchodu domu v horní části Václavského náměstí, jen desítky metrů od místa, kde se polil hořlavinou a zapálil Jan Palach.

„Pomníků, které jsou na místech bez konkrétního vztahu Jana Palacha k danému místu, je pouze několik. Věříme, že vybudování pomníku v našem městě by mohlo být inspirací i pro další,“ uvedl Randák.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. ledna 2023 Foto: screenshot YouTube – ilustrační

2 Komentáře

  1. Konečný Fr.

    Hus byl násilně upálen oproti Palachovi. Člověk si život nedal a také by si ho neměl brát. Palachova oběť nás vyzývá k životu pro pravdu – k životu. Kdo pro něj život složí, věčný míti bude – složí v boji.

    Odpověď
  2. Palachovo upálení sebe je jen politická sebevražda, jedna z mnoha. Zbytečně zmařený život, způsobil bolest rodičům a nejbližší rodině.
    A je mi moc líto, že lidé z církve v Děčíně mu zařizují pomník. Je to jejich ostuda.

    Hrdiny hledejte jinde, jsou to třeba ti, kteří po celou dobu chodili ve víře v Pána Ježíše Krista a věrně mu sloužili v církvi, doma a v sousedství, v zaměstnání.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář