Desítky lidí v Opavě si připomněly zničenou synagogu a podpořily Izrael

Opava – Několik desítek lidí si dnes v Opavě připomnělo vypálení synagogy ve městě v roce 1938 při Křišťálové noci. Stavba už nestojí. Její minulost připomíná jen památník. ČTK to dnes řekl Zdeněk M. Jeník ze Židovské obce Ostrava. Dnešní akce měla také vyjádřit podporu Izraeli.

„Jedná se nejen o pietní akci k výročí takzvaného říšského pogromu, při kterém byla zničena i opavská synagoga, ale také o výraz podpory boje státu Izrael s teroristickou organizací Hamás,“ řekl Jeník. Dodal, že během Křišťálové noci i po ní zaplatili Židé nepředstavitelnou cenu za lhostejnost okolních národů vůči zlu, které do té doby ještě neodhalilo zcela svoji tvář. „Tuto historickou zkušenost nesmíme nikdy zapomenout,“ řekl.

SOUVISEJÍCÍKřesťanské organizace podporující Izrael obdržely rekordní sumy od věřících po celém světě 

S tím souhlasí i primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) . „Můžeme odpustit, ale nesmíme zapomenout. Zvlášť s ohledem na to, co se nyní děje ve světě, v Izraeli ,“ řekl primátor.

Opavskou synagogu, novorománskou stavbu v maurském slohu, navrhl architekt Jakob Gartner. Postavena byla v roce 1895 a 10. listopadu 1938 ji vypálili a srovnali se zemí místní němečtí obyvatelé. Byla to jedna z nejvýraznějších staveb svého druhu v tehdejším Československu. Na původní objekt dodnes odkazuje název ulice U Synagogy, navíc zde stojí od roku 2013 pomník připomínající zničenou synagogu. Jeho realizaci inicioval například Břetislav Tůma, vnuk jednoho z hasičů, kteří byli v roce 1938 nuceni požáru pouze přihlížet.

Před začátkem 2. světové války v Opavě s 36.000 obyvatel žila tisícovka Židů. Většina z nich byla součástí transportů do vyhlazovacích táborů a do Terezína. V září roku 1944 ve městě žilo jen 87 Židů. Z koncentračních táborů se jich zpátky do svých domovů vrátilo asi 50.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. listopadu 2023 Foto: Pixabay – ilustrační  

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář